Výsledky screeningu v 2. trimestru. Je dítě ohroženo?

Zodpovězené
16. čer 2020

Dobrý den, pane doktore,

byla jsem na screeningu v 21. týdnu. Za 3 týdny si mě objednali znovu. Důvod - miminko má na srdíčku tečku a v žlučníku více tekutiny.

Můj dotaz zní: Je dítě ohroženo?

Jak se bude dále postupovat?

MUDr. mi bohužel nic nevysvětlil.

Děkuji

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. "Tečkou na srdíčku" je myšlen echogenní fokus, který se na ultrazvuku zobrazuje právě jako bílá tečka v levé či pravé komoře srdeční. Vyskytuje se poměrně často, až u 3-4 % plodů. Pokud se tento marker vyskytuje izolovaně (tzn. bez dalších markerů), vše ostatní na ultrazvuku, včetně srdce je v pořádku a prvotrimestrální kombinovaný test dopadl dobře s nízkým rizikem, není podle současných poznatků potřeba žádných opatření a nepřináší pro plod a dítě rizika.
Co se týče více tekutiny ve žlučníku, k tomu se bohužel nedokáži takto na dálku vyjádřit, náplň žlučníku je dosti variabilní a bylo by nutno Vás vidět.
Určitě si vše nechte od Vašeho lékaře při kontrole vysvětlit.

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz