Enterococcus faecalis. Co na pálení a jak často dávat lék na obnovu mikroflóry?

Zodpovězené
7. říj 2019

Dobrý deň,

mám dlhodobé problémy s mykózou, ktorá sa mi objavila po dobratí supraxu (odvtedy užívam probiotika, a kúpila som si aj enzýmy). Po dobraní atb som dostala mykózu, na ktorú som dostala clotrimazol a následne gynoflor. Gynoflor som už nestihla kvôli menštruácii. Následne po nej som opäť dostala mykózu, dostala som gynazol, z ktorého som mala alergickú reakciu, takže nasadili clotrimazol a po ňom gynoflor. Gynoflor som stihla len jednu tabletku a opäť po menštruácii som dostala silné pálenie na vonkajšej strane pošvy, ale lekár mi tvrdil, že mykózu nemám, nevidí žiadny zápal. Nasadil mi len zarábanú atb. masť (obsahuje zložku proti mykóze, obnovenie sliznice, znecitlivenie) a fluomizin preventívne ako dezinfekciu. Keďže mi masť zabrala, fluomizin som si nedala.
O štyri dni som dostala zápal vaječníka, tabletky zinnat a následne pre silnú mykózu (bolesť v podbrušku, silné pálenie) clotrimazol. Po liečbe zápalu mi lekár zobral stery, a zistil mi baktériu enterococcus faecalis. Keďže mám opäť menštruáciu, povedal, že atb možno dostanem až po nej, keďže až vtedy sa môže prejaviť enterococcus. Tvrdí, že sa prejavuje žltým výtokom a hnilobným zápachom.

Chcem sa opýtať, či môže byť pálenie okolo pošvy počas menštruácii zapríčinené entercoccusom alebo to môže byť mykóza?

Tiež ma napadlo, či už nie je narušená sliznica okolo pošvy z toľkých tabletiek.
Čo by ste mi odporučili na pálenie? A čo sa týka obnovy mikroflóry, ako často si môžem dávať gynoflor?

Taktiež som nahlásená aj na imunológiu, verím, že by mi pomohla.

Ďakujem Vám za odpoveď.

Dobrý den,

jedna z potíží je, že i lékaři (ženy to dělají skoro vždy) někdy označí nesprávně jako mykózu i bakteriální vaginózu, a to bez jasného diagnostického důkazu (jen na základě pálení a podobných věcí). Takže u Vás teď nejsem schopen říct, co Vám je - doporučil bych JEDNOZNAČNÉ stanovení bakterií/kvasinek.

Co se týče léčby, Váš lék užívejte dle doporučení Vašeho lékaře. Zvažte (po jeho dobrání) užívání zdravotnického prostředku (vaginální kapsle) GYNIMUN INTIM protect (speciální vaginální laktobacily) a k tomu perorálně GYNIMUN DUAL protect (totéž).

Mějte krásný zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň