Přeléčení streptokoka antibiotiky. Je nutné je užívat?

Zodpovězené
6. srp 2020

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o druhý lékařský názor.
Před rokem mi odešla gynekoložka do důchodu a předala ordinaci pod větší reprodukční kliniku, kde jsem byla nyní vyšetřena mně neznámou lékařkou. Byla jsem na prevenci, jsem rok po druhém porodu, nemám žádné potíže, šlo mi jen o cytologii.
Paní doktorka mi nabrala i stěry, kde se ukázalo, že mám prý “streptokoka B na tři křížky” - zprávu jsem žádnou neviděla, výsledek mi byl oznámen po telefonu a zaslán erecept s atb Amoksiklav, kdy jsem ale alergická na Penicilin, což prý v elektronické kartě nebylo uvedeno, tak mi poslali nový erecept na jiná atb (název nevím) a mast na zevní mazání.

Ráda bych znala Váš názor, zda je nutné antibiotika užívat - před asi 13 lety jsem měla pozitivního streptokoka také, ale doktor mi tehdy řekl, že nemá smysl ho léčit, že se stejně vrací. Pak jsem podstupovala v dalších letech vícekrát vyšetření a o streptokokovi se nikdo nezmínil (i v obou těhotenstvích jsem ho měla negativní).

U užívání antibiotik se bojím rozvratu vnitřního prostředí - obzvlášť, když teď žádné potíže nepociťuji a v minulých letech jsem se potýkala s úporným svěděním, kdy mi nikdo nebyl schopen pomoci, protože stěry byly vždy v pořádku.

Teď jsem bez obtíží, poté, co jsem vyřadila veškerý cukr ze stravy, držím teď i bezmléčnou a bezvaječnou dietu kvůli synovu ekzému (stále hodně kojím) a nerada bych tuto rovnováhu narušila tím, že budu dva týdny užívat třikrát denně antibiotika a na kontrolním stěru se stejně ukáže, že streptokok nezmizel, ale mezitím přibydou kvasinky nebo něco podobného.
Ráda bych zůstala spíše u změny stravy a nasadila například probiotika, pokud už něco brát.

Děkuji předem za Váš názor.

Dobrý den,

v případě pochybností Vám doporučuji osobní návštěvu a konzultaci s lékařkou či lékařem předepisující léčbu.
Obecně platí, že neléčíme laboratorní nález, ale pacienta.
Doporučuji tedy opravdu řešit osobní návštěvou a ne odesláním elektronického receptu.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz