Děti. Kde se mohu bránit?

Zodpovězené
8. únor 2021

Dobrý den,

našla jsem si Vaši stránku pro vyhledávání pomoci. Nyní jsem v situaci, kdy bojuji se zavislým na drogách, s otcem, o své třetí dítě.

Jelikož jsem se před pár lety dostala do finanční situace, kdy jsem se nemohla postarat o své dvě děti, o které také bojuji, mi brání v průběhu soudního rozhodování (již máme za sebou první líčení, které nedopadlo dobře, přičemž hraje hlavní roli, že jsem se nedokázala postarat po finanční stránce o první dvě děcka, podala jsem odvolání).
Otec i přesto, že je závislý, dostal dceru do předběžné péče, žije s ní na pracovní ubytovně. Na Odpor se nemohu obrátit, veškeré mé řešení hážou pod stůl, nemám ani právo se obrátit na otce skrze testy na drogy.

Dceři jsou dva roky, v předběžném opatření je už dva měsíce, otec nemá dostatek prostředků pro obstarání potřebných věcí pro dceru, a proto se se vším obrací na charitu.

Moje momentální podmínky nejsou také žádná sláva, ale o mnoho lepší. Není to jediná věc, se kterou bych potřebovala pomoci.
Od té doby, co jsem přišla o nejstarší dceru, jsou jen potíže. Dcera, 13 let, začala propadat ve škole, po domluvě s otcem může od dvanácti kouřit a mám dojem, že začíná se svou partou brát určité drogy. Doma neposlouchá a mně se vyhýbá, jak jen může. S otcem v tomto ohledu není také žádná domluva a potřebovala bych zjistit, kde se mohu proti těmto institucím bránit, když ne ve svém městě.

Děkuji

Dobrý den,

je nám líto, že si procházíte náročným soudním sporem o péči o dítě. Naše organizace se zabývá systémovým porušováním lidských práv v několika oblastech (viz. webové stránky naší právní poradny - https://llp.cz/poradna/). Z Vámi uvedených informací nemáme za to, že by ve Vašem případě došlo k porušení některého z Vašich základních práv. Potřebujete-li právní pomoc v souvislosti s řízením o péči o dítě, doporučujeme využít některou z možností, kterou uvádí ombudsman ve svém letáku Právní pomoci -https://www.ochrance.cz/fileadmin/user_upload/L....
Pokud nejste spokojena s činností OSPOD a myslíte si, že jeho pracovníci nejednají tak, jak by měli, můžete na ně podat stížnost dle § 175 správního řádu. Stížnost adresujte vedení orgánu, proti kterému směřuje. Může jít o tajemníka/tajemnici obecního/městského úřadu nebo úřadu městské části, ředitel/ředitelka krajského úřadu. Stížnost pošlete nejlépe poštou (doporučeně).
Více k sociálně-právní ochraně dětí se dozvíte zde - https://www.ochrance.cz/fileadmin/user_upload/L....

Přejeme Vám krásný den,
Mgr. Karel Lach a Mgr. Anna Štefanidesová
právníci Ligy lidských práv
e-mail: poradna@llp.cz