Zabránění interupce. Má otec právní šanci tomu zabránit?

Zodpovězené
16. pro 2020

Dobrý den,

kamarád s manželkou mají na světě už 2 děti (4 roky a rok a půl). Poslední půl rok se snažili o 3. miminko, a to se povedlo. O těhotenství se ale dozvěděli v době, kdy se jeho manželka zakoukala do jiného. Rozhodla se opustit manžela a jít na potrat. Kamarád to miminko chce.

Má vůbec nějakou legální šanci interupci zabránit?

Děkuji

Dobrý den,

omlouváme se za pozdní odpověď, na naší straně došlo k administrativní chybě. Právní úprava interrupcí v České republice vychází ze zákona č. 66/1986 Sb., o umělém přerušení těhotenství, který je postaven na právu ženy rozhodovat si o svém mateřství. Pokud žena požádá o umělé přerušení těhotenství, její těhotenství nepřesahuje 12 týdnů a nebrání tomu žádné zdravotní důvody, těhotenství bude přerušeno. Pokud tedy žena o interrupci požádá a splňuje výše uvedené podmínky, otec nemá možnost, jak interrupci zabránit.

Přejeme Vám krásný den,
Mgr. Karel Lach a Mgr. Anna Štefanidesová
právníci Ligy lidských práv
e-mail: poradna@llp.cz