Myom 6 cm a snažení se o dítě. Špinění a nepravidelná menstruace. Jak postupovat?

Zodpovězené
1. bře 2019

Dobrý den,

je to cca 6 měsíců, co mi doktor objevil myom 4 cm, do té doby probíhala menstruace i ovulace přesně jako hodinky.

Poslední přirozená menstruace proběhla asi před 3 měsíci, proto jsem navštívila doktora, který mi píchl vyvolávací injekci a informoval mě o zvětšení myomů na 6 cm. Menstruace přišla ještě ten den, ale od té doby již cca tři týdny každý den špiním, bolí mě celý spodek i při styku, a dá se říci, že nějaký pravidelný cyklus neexistuje (už ani cca 3 měsíce necítím ovulaci a myslím si, že neprobíhá).
Doktor se k mým otázkám staví dost laxně, doporučuje snažit se o dítě přirozeně rok a pokud by to bylo neúspěšné, doporučuje odstranění myomu. Pakliže bych otěhotněla a docházelo k opakovaným potratům, také navrhuje léčbu.

Je mi 30 let, zatím nemám dítě, a celý přístup mého doktora mi přijde jako běh na dlouhou trať na dlouho let...

Prosila bych o profesionální názor, zkušenost a případný návrh dalšího postupu.
Děkuji moc

Dobrý den,

omlouvám se za zpoždění v odpovědi (jarní prázdniny).

Vaše trable s myomem jsou jistě nepříjemné. Fakta:

1) s myomem lze otěhotnět
2) s myomem můžete odnosit dítě (ale může působit komplikace)
3) s myomem lze normálně porodit (ale může působit komplikace)
4) odstranění myomu před otěhotněním může vše zjednodušit, ale taky hodně zkomplikovat (záleží nejen na velikosti, ale i na charakteru - je ve stěně nebo "kouká" - a lokalizaci)

Jak vidíte, neexistuje jednoduchá rada. Váš pan doktor volí konzervativní cestu - tedy zkusit, jestli "nic nedělat" nebude fungovat. Tím neriskuje, že se Vám děloha nějak zajizví a bude v ještě horší kondici než s myomem.

U event. zákroku (odstranění myomu) budou zcela podstatné ty detaily, které popisuju výše.

Celkově tedy radím poslechnout Vašeho lékaře, eventuelně trochu postrčit upřesnění údajů o Vašem myomu.

Držím palce!

Přeji Vám hezký zbytek dne.
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň