Jak reagovat na kritiku nošení? Jsem nezodpovědnou matkou, když dítě nosím?

Zodpovězené
29. led 2019

Dobrý den,

mám půlroční miminko a s mamželem od narození nosíme v šátku a nosítku, pokud se potřebujeme někam přesunout. Doma má dcera spoustu prostoru k pohybu a k vyřádění se na bříšku. Spinká buď venku v šátku nebo doma v postýlce. Už dlouho ale čelím negativním a pichlavým komentářům ze strany mé rodiny, že má dítě být voženo v kočárku s narovnanými zády a že jsem nezodpovědná matka a své dítě týrám.

Máte tip, co na tuto kritiku odpovědět? Neznáte nějaký odborný článek, který by potvrdil, že nošení je zdravotně nezávadné? Nevím jak mám rodině argumentovat.. Jsem přesvědčená, že dělám dobře.

Dobrý den,

v úvodu mé odpovědi bych Vás chtěla podpořit v tom, že cokoliv jako matka děláte pro své dítě, děláte správně. Vaše intuice, propojení s děťátkem, především právě kontaktem pomáhá rozvíjet Vaši neviditelnou komunikaci, daleko lépe vnímáte vzájemně své potřeby. Toto je často pro neznalé skryté a neznámé. A cokoliv je pro lidi neznámé, toho se bojí, tomu nevěří, potřebují argumenty, studie a informace. Často je v rodinách také předáván vzorec "takto jsem to dělal já, tak je to tak správné a tak to tak dělej také".

Jenže dnes se snažíme stále více dětem věnovat intuitivně, kontaktně, a tak narážíme na to co pro jiné bylo neznámé. To, že věříme své intuici, vnímáme svůj postup a přístup jako správný je v pořádku a my nemusíme vysvětlovat a obhajovat proč to děláme. Jenomže jsme vychováni ve společnosti, kde se velmi vytrácí vzájemný respekt a tolerance a kde kritika je součástí života, a to součástí spíše negativní než konstruktivní a inspirativní.

Chtěla bych Vás podpořit ve Vaší vnitřní síle, pohodě a mateřské intuici, kterou máte a zároveň tedy uvedu níže pár odkazů na čtení pro Vaši a myslím, že nejen Vaši rodinu.

https://www.isatky.cz/rubriky/vse-o-noseni-v-sa...
http://www.didymos.cz/content/13-nazory-odborni...
https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-a...

Přeji Vám krásné dny a užívejte si kontaktu a nošení svého dítka.
Silvie

mail: vivina@seznam.cz
www.moisha.cz
www.isatky.cz
www.bejbacek.cz