Antibiotika v 8. měsíci těhotenství. Je to dobrá volba?

Zodpovězené
12. kvě 2022

Dobrý den,

mám zánět obou uší. Před 4 dny mi propíchli levý bubínek (efekt minimální, nic z něj neteklo a neteče.) Předevčírem začal výrazně bolet i druhý bubínek, včera návštěva ORL, jiná doktorka s asi lepším postupem (po propíchnutí mi řekla, ať tlačím vzduch do ucpaného nosu, tím pádem začal téct hnis v podstatě okamžitě). Nyní z pravého ucha pořád odtéká hnis a je to tedy úleva. Levé je neustále zalehlé a bolestivé již od ušních chrupavek až za bubínek - znovu mi ho píchnout nechtějí. Poslední možnost jsou prý antibiotika.

Je to dobrá volba v tomto stadiu těhotenství?

Pár dní už jsem pořádně nespala a začínám být zoufalá, nevím, zda je lepší žádat již o antibiotika, nebo takto trpět.

Momentálně z léků užívám: Paralen po 6 hodinách, uši proplachuji borovou vodou, nos mořskou vodou často, 3x denně Nasivin, 3-4 denně Pamycon do nosu.

Za Vaši odpověď děkuji.

Dobrý den,

V 8. měsíci už nejste ohrožena vrozenými vadami, které by mohly být zaviněny léky, zato však stále potřebujete být "zdravým inkubátorem" - každá infekce Vašemu miminku minimálně trochu vadí a samozřejmě negativně i vnímá Vaše obavy apod. Proto bych se správně indikovanou léčbou (=doporučenou kompetentním lékařem) neváhal a ani se ji nesnažil příliš prozkoumávat s doktorem Googlem...

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň