Glykémie po porodu. Je to ještě v pořádku?

Zodpovězené
26. bře 2020

Dobrý den,

mám dotaz ohledně těhotenské cukrovky. Před měsícem jsem porodila své čtvrté dítko. V předchozích těhotenstvích jsem těhotenskou cukrovku neměla, ale tentokrát mi vyšla díky o dvě desetiny vyšší hodnotě nalačno (5,3) v 24. týdnu. Držela jsem dietu, hodnoty po jídle nebyly problémem, ale nalačno mi to hodně skákalo, ze začátku jsem mívala i 5,7 - 6,2, později se to stabilizovalo a mívala jsem je od 4,8 do 5,4, takže moje diabetoložka došla k závěru, že inzulín nebude třeba. Udržela jsem to tak do porodu, po něm měla cukrovka zmizet a měla jsem se jen občas pro kontrolu změřit a dojít po šestinedělí. Jenže vzhledem k nouzovému stavu tam moje paní doktorka není a já zjišťuji, že mám hodnoty nalačno stále hodně vysoké (většinou 5,5 - 5,9), po jídle to bývá v pořádku.
Někde jsem četla, že to může ještě v šestinedělí skákat, ale dva týdny bude po něm a nijak to neklesá.

Tak se chci zeptat, zda je to ještě v pořádku, případně je to k řešení a jak moc urgentně, jestli to počká měsíc, dva, nebo se mám pokusit i v téhle situaci nalézt nějakou funkční diabetologieckou poradnu, která mě přijme nyní.

Předem děkuji za odpověď.
Aneta

Dobrý den,

urgentní to určitě není (Vaše hodnoty jsou "téměř" normální), ale rozhodně to pořádně vyšetřete, až se ten nynější blázinec uklidní.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň