Těhotenská cukrovka - vyšší lačné glykemie

terezzia
24. zář 2019

Ahoj maminky, obracím se na vás s dotazem ohledně ranních lačnych glykemii při těh. Cukrovce. Mám problémy s lačnou ráno, ať dělám co dělám, málokdy se mně podaří dostat pod doporučenou hodnotu 5,3..zkoušela jsem už snad všechno co je doporučené na stránkách těhotenskacukrovka.cz a stále se mně to nedaří vychytat. Jediné co jsem si tak všimla, tak snad pokud se den před hýbu a pak mám opravdu kvalitní spánek a žádný stres, tak je hodnota jakž takž..měla jste některá hodnoty taky v rozmezí od 5,2-5,8 a doktor vám nedal inzulín na noc nebo léky? Můj lékař to zatím neresil říkal že hodnoty jsou celkem ok vzhledem k možné odchylce glukometr u...jinak ostatní hodnoty mám naprosto v pořádku...

terezzia
autor
24. zář 2019

@terezzia ještě dodám, párkrát se mně podařilo dostat pod 5.0 nebo do 5,3 na kontrole z žíly jsem měla lačnou dokonce 4,96...

phedr
24. zář 2019

@terezzia mě doktor řekl, že záleží jestli se to opakuje a že do 5,6 na lačno a 7,9-8 po jídle to řešit nebude. Já se naštěstí vejdu v pohodě, na lačno většinou 4,9 -5,1 a po jídle se málo kdy dostanu přes 7. Ale já zhubla 6 kg a mám nakázáno přibrat do příští kontroly 1,5 - 2 kg

gabtom11
24. zář 2019

@terezzia ahoj, mam to uplne stejne. Lacna ranni zvysena, ostatni hodnoty v norme. Ale ja teda tabletky na noc dostala. Nejim sladkosti, jinak se snazim dodrzovat zdravejsi stravu.
A vypada to ze glukometr je fakt jen orientacni. Dneska rano jsem zkousela 3krat merit. Prvni hodnota byla 6.2, po deseti min 5.7 a po dasich 10min 4.3. Tak fakt nevim.

anrokop
24. zář 2019

Ahoj, měla jsem to samé když jsem čekala syna, do 7,0 je to v normě chodila jsem jen na diabetologii pro hlídání a kontroly měla jsem jen dietu a pravidelně jíst i v zaměstnání, bez léků No ale bohužel cukrovka mi ostala i po porodu takže stejně držet dietu a pravidelně jíst hlavně nehladovět.

terezzia
autor
24. zář 2019

@phedr já kdybych zhubla tak by mě pan doktor spíš pochválil😛ale tak aspoň váhu držím co to jde přibrala jsem zatím do 24 týdne asi jen 2kg...

kopretinak
24. zář 2019

Hodně záleží na doktorovi, co jsem tak vypozorovala na diskuzích, tak podle svého jsem v pohodě bez léků jen na dietě a podle jiného bych už byla na inzulínu kvůli ranní lacne hodnotě kolem 6. Mám teď druhý glukometr a přijde mi, že si tam ty hodnoty hází jak se mu zamane 😄 Sestra mě minule sprdla, že se nikdy nemám měřit víckrát za sebou, ale když mi to házelo úplný šílenosti. Ted mi to třeba hodilo, že mám po obědě 4,6 přitom před ním 5,8, tak jsem se změřila o pár mm vedle a 6,5. No babo rad. Určitě je důležité dodržovat dietu ,ale s leky by měli být už kvůli mimcu opatrní .

terezzia
autor
24. zář 2019

@kopretinak já jsem si toho taky všimla...právě třeba podle mudr. Krejčí z těhotenskacukrovka.cz už by mně léky doporučila..ale z léků mám obavy že prostupuji placentou, já si neberu v těhotenství ani paralen...a inzulín mám obavy abych nezačala s večerním a neskončila na inzulínu i přes den, prý tak u někoho umí slinivka jakoby zlenivet...nevím teda co je na tom pravdy..

fatal_error
24. zář 2019

@terezzia to je fakt, ze u Apolinare (dr. Krejci) se s tim neparou a na lacnou okolo 5,5/5,6 uz se dava inzulin. bud rada, ze to tvuj doktor zatim neresi. ani ten metformin ti jeste nenabizel?
kolik tak jis denne sacharidu? pred otehotnenim jsem kvuli pcos drzela low carb do cca 80-100gr sacharidu a dostala jsem lacny glykemie na 4,9, predtim to bylo tak 5,5/5,6, takze efekt peknej.
po otehotneni jsem polevila a sup, zase 5,3-5,5. akorat je blby, ze pak jde vaha dolu a to by se gynekologum nemuselo libit. :( ja nevim, nekteri mi s tim pribiranim presne podle tabulek prijdou jak umanuti.
drzim palce, at to doklepes jen na diete a inzulin at neni potreba.

terezzia
autor
25. zář 2019

@fatal_error váha dolů u mně vůbec nevadí, měla jsem už před otěhotněnim nadváhu jako 🐖je fakt že doteď jsem jedla běžný chleba a přílohy podle tabulek, všechno mně procházelo...ale včera ráno skok i po snídani vysoká glykemie, asi jak těhotenství postupuje.jsem 24-25 týden..zřejmě zkusím zavolat mudr že zkusím ještě ubrat přílohy a nahradim obyčejné pečivo večerním chlebem od penamu, naštěstí mně vcelku chutná( i když věřím že po porodu se na nej asi nebudu moci ani podívat😂) ..když to nezabere, tak asi raději naklusu pro inzulín, přece jen to není o mně ale o tom miminku nerada bych mu ublizovala těma vyššíma hodnotama. Metformin asi v těhotenství pan doktor nemá moc rád, spíš jsme se bavili o inzulínu..já popravdě taky nemám moc důvěru k metforminu, přece jen co vim tak se u těhotných používá jen krátce, myslím asi od roku 2014?já jsem taková s léky opatrná i mimo těhotenství, když už jím třeba brufen, to už mně musí být fakt zle...Dík za tip se snížením sacharidů přes den 😉vyzkouším

mona91
25. zář 2019

@terezzia já měla taky problém s ranní a pak ke konci už mi tělo nebrali ale zitny chleba, mléčné výrobky a mléko vuuubec. Dietou jsem ranní stihla z 6,5 na 5,5 ale ji já to dolu neslo, dostala jsem PADy na kterých jsem byl až do konce ale ke konci už dávka nejvyšší a dieta ještě brutalnejsi, přes tehu jsem zhubla 11kg... u mě na glymcu měl obrovský ale fakt mega obří vliv spánek a stres... vzhledem k tomu ze jsem poslední 4mesice prakticky nespala, pd 3 od rána cumakovala tak to byl mazec.... 🤦‍♀️

terezzia
autor
25. zář 2019

@mona91 tak s tím spaním to znám...malý 2 roky a 9 měsíců usíná zásadně u mně v malé posteli, většinou tam vydrží celou noc...takže spani na 💩navíc jsem před 3 týdny byla v nemocnici s krvácením, pak zánět močaku a pipiny, nervy v kýblu...tatínek taky moc svým chováním k mému klidu nepřidá....asi bych potřebovala nějaké spíš antidepresiva a prášky na spaní místo inzulínu...😂😛(myšleno ve srande, to bych do sebe v životě v těhotenství nedala..)

mona91
25. zář 2019

@terezzia tp chápu i tu srandu 😉 hele já z toho byla nešťastná a na dia mě vždycky uklidnivali a ty nervy a spánek fakt hrajou hodně velkou roli. Ale stalo to za to 🥰

fatal_error
25. zář 2019

@terezzia brufen bych s metforminem zrovna nesrovnavala, brufen se v tehotenstvi vylozene nesmi. nemyslis spis paralen? ten je v pohode.
ja jsem v minulym tehotenstvi prave metformin mela, ale efekt veskerej zadnej, tak holt inzulin.
s tim spankem, co tady resite, je to ted u nas taky vesely, syn si posledni tydny navykl spat s nama v posteli a nic moc. parkrat uz jsem se odebrala do obyvaku na gauc, protoze pokopany bricho nic moc. 🙂

terezzia
autor
25. zář 2019

@fatal_error já jsem myslela že brufen nejim ani mimo těhotenství...jen na zánět dutin, to paralen nezabere..v těhotenství jsem i nachlazení teď v létě zvládla bez prášků...no uvidím co do neděle, jinak volám na dia a budu řešit...

sabca21
23. dub 2020

našla jsem na internetu doporučení na přípravek glukorizin, je to na udržení dobré hladiny cukru, tak bych to vyzkoušela 😉 je to něco přírodního, takže by to mělo být v pohodě, za zkoušku nic nedáš

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru