Leidenská mutace a strava. Pomůže strava zmírnit příznaky této mutace?

Zodpovězené
20. črc 2020

Pěkný den, pane doktore,

téměř v roce mé dcerky mi byla na základě rodinné anamnézy zjištěna leidenská mutace v heterozygotní formě. S manželem plánujeme druhé miminko, a proto jsem si začala o této genetické vadě zjišťovat více informací. Narazila jsem na článek na webu vimecojime.cz, kde autorka popisuje, že se na základě změny stravy vyhnula injekcím na ředění krve nejen po celé těhotenství, ale i v šestinedělí a popisuje takových případů více. Bohužel v článku nejsou bližší informace a autorka je nedohledatelná.

Neslyšel jste někdy prosím o takových případech, kdy strava pomohla zmírnit příznaky této mutace?

Jinak dodám, že jsem byla před těhotenstvím téměř výlučně na veganské stravě (s doplňky vit. a min.) a celé těhotenství probíhalo bez problému.

Předem Vám velmi děkuji a zdravím.
Eva

Dobrý den,

Leidenská mutace je vrozená porucha ("vada ve Vašem softwaru"), která vede k tomu (trošku zjednodušeně), že se Vám 10x silněji sráží (houstne) krev, neboli máte zvýšené riziko trombózy (krevních sraženin), které mohou být Vám i Vašemu miminku velmi nebezpečné.

Dieta Vám s tím pomůže jen velmi málo (je dobře, že si ověřujete informace z "alternativních" zdrojů, protože někdy je to opravdu peklo, co se na těchto webech tvrdí). Jako těhotná byste měla mít pestrou stravu a to je i doporučená dieta u LM. Dbát byste však měla na

1) dostatečný příjem tekutin ("ředíte" si tím krev)
2) žádné kouření a alkohol (protože podporují srážení krve)
3) dostatečný pohyb (jako v mléce, kdy při promíchávání nevznikne škraloup) a vyvarovat se dlouho neměnným polohám

Hezky to píšou třeba tady: https://www.mou.cz/geneticke-vysetreni-trombofi...

Držím palce, ve spolupráci s lékaři to jistě zvládnete (navíc jste jen heterozygot), nemusíte mít strach.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň