Lékořice. Mohu ji v těhotenství?

Zodpovězené
8. čer 2022

Dobrý den,

mám dotaz, zda se může lékořice v těhotenství. Jsem v 19. tt. Miluju lékořicový zlom a zjistila jsem, že mi pomáhá při nevolnosti. Stačí pár kousků a je to v pořádku. Někde jsem četla, že je zdraví prospěšná, ale v těhotenství by se neměla.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obvykle na podobné dotazy příliš "neplaším" (většina takových se dá odbýt "všeho s mírou"), ale zde bych byl o něco opatrnější. Např. v tomto článku popisují poměrně spolehlivou a velkou studii z Finska (odtamtud nikdy nejsou žádné fejky) https://www.nytimes.com/2017/02/08/well/family/... a nevychází to pro lékořici dobře.

Což neznamená, že si nemůžete dát týdně 1-3 bonbóny, ale rozhodně žádná pravidelná kvanta bych neschvaloval.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň