3. dítě. Budu vše zvládat?

Zodpovězené
24. bře 2022

Ahoj,

hrozně se stydím sem psát svůj "problém", protože to je vlastně strašně skvělá věc. Zrovna jsem zjistila, že jsem těhotná. Je to hrozně čerstvé, dopadnout to může všelijak a jsem z toho upřímně vyděšená. Zatím to vůbec nikdo neví a já to vstřebávám. Dávali jsme volný průběh tomu, zda bude třeťátko nebo ne. Já si ho moc přála, protože mi přišlo, že nejsme kompletní, a teď jsem našla dvě čárky a já místo toho, abych byla šťastná, jsem vyděšená a za tu reakci se nesnáším.

Strašně se bojím, aby vše dobře dopadlo, vyšlo to a mimi bylo zdravé. Na druhou stranu se děsím zase toho nevyspání a všeho kolem miminka. Moje druhátko je extra náročné dítě, přesto jsem si to s ním užívala od první chvíle, a to je taky důvod, proč se děsím. Máme spolu velmi úzký vztah a teď nám ho "naruší" někdo další. Budu muset svoje druhátko od sebe odtrhnout.

Budu vše zvládat?

Vlastně se asi bojím jen toho miminkovského období, a jak cítím strach, tak jsem se provinila i vůči tomu drobečkovi v břiše. Jsem na palici, že? 😞

Omlouvám se, nevím komu všemu tohle svěřit a co s tím dělat. Obě předchozí těhotenství mi bylo poměrně zle, moc jsem nefungovala, a to mi hrozně vadilo. Stala se ze mě kr*va, omlouvám se za ten výraz, ale tak si přijdu.

Děkuji

Krásný den, úžasná ženo,

ano úžasná ❤️, protože jsi tohle vše napsala, určitě to nebylo nic jednoduchého, protože to jsou pocity, které jsou přece zakázané. Ano, ty negativní se přece neříkají a tutlají se.

Alespoň ve většinové společnosti tomu tak je a já mám obrovskou radost, že Ty jsi to udělala, protože sdílení je nejlepší lék na cokoli.

Tvé obavy jsou zcela logické, protože je to něco nového, změní se toho ve vašich životech mnoho, stejně jako se změnilo s prvními dvěma dětmi. Je to jednoduše proces a vývoj. Celá vaše rodina je na to připravena, protože jinak by si k vám další miminko cestu nenašlo ❤️.

Zkus na chvíli vypnout hlavu, opravdu ji vypnout, jít do přírody (pokud to máš ráda) a jen vnímat sebe, miminko a soulad všeho.
Pokud vypnout nejde, což je úplně v pořádku, napiš si všechny tyto obavy a strachy, které jsi tady vypsala na papír do sloupečku a do druhého si zkus na ten strach najít odpověď.

Např: Bojím se toho, že mi bude špatně a nebudu fungovat. Co můžu udělat proto, abych se cítila dobře? (Více vitamínu, více odpočinku = zapojení manžela, babiček, kamarádek, chůvy?)
S druhým dítkem máme blízký vztah, bojím se, že ho další miminko naruší. Co můžu udělat proto, aby se to nestalo? (O všem s druhátkem mluvit, co se děje v bříšku, co se bude dít potom a věnovat mu teď ten čas, který máte spolu. Totéž samozřejmě i s prvním dítkem, jen jsi zmiňovala vztah s druhátkem).

A v neposlední řadě si uvědomit, že ono se to nějakým způsobem utřepe. Často jsou to strašáci v naší hlavě a v realitě se to pak vůbec neděje. Třeba tvoje druhátko s mimišátkem ještě váš vzájemný vztah posílí, variant je milion a jedna. Důležité je nemít žádná očekávání a být v tom je a "řešit" to, až to nastane.

Posílám objetí a laskavost sama k sobě. Jsi úžasná máma a děkuji Ti i za Tvé děti, že tyhle pocity vnímáš a sdílíš a chceš je změnit ❤️. Budu ráda, když mi dáš vědět, jestli jsi v odpovědi našla, co jsi hledala. 🙂

Budeš-li chtít, můžeme se spolu potkat osobně a najít vnitřní klid, který bude fajn pro Tebe i děti.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů