Dcera 3roky, školka a novorozenec. Jaký máte na to názor, prosím?

Zodpovězené
28. zář 2021

Dobrý den,

dcera, 3 roky, samostatná, společenská a veselá dívka. Do školky by chodila už i dřív, ale díky Covidu jsme byli zavřeni doma bez kontaktu jejich vrstevníků. Otěhotněla jsem a začali ji připravovat na příchod sourozence. Přítel ji věnoval a věnuje více času a zábavy než já, aby na mě nebyla tolik závislá. Jezdili spolu na vícedenní výlety a vše bylo v pořádku, moc jsem ji nechyběla.

Syn se narodil 26.8., od příchodu z porodnice chce být dcera pořád se mnou, je hodně plačtivá a neposlouchá mě. Pokouším se jí nedat důvod k žárlení, naopak se jí pokouším vyjít ve všem vstříc. Na syna je hodná, chce mi s ním pomáhat.

Do školky šla k 1.9. natěšená, při odchodu z ní se přiznala, že plakala s ostatními dětmi, což u ní není obvyklé a další den už tam nechtěla. Zkusili jsme ještě jeden den, ale to měla hysterický záchvat, vůbec jsem ji nepoznávala. Nakonec jsme se s přítelem domluvili, ze ji nebudeme nutit a zkusíme třeba za půl roku, oba jsme totiž doma. Všichni mě teď nutí, abych ji dávala do školky násilím, ale to já nechci, že si zvykne.

Jaký máte na to názor, prosím? Myslíte, že se vše vrátí do starých koleji nebo budu mít doma už jenom ubrečenou dceru?

Děkuji!

Hezký den, milá maminko ❤️,

chápu Vaše rozpoložení a určitou beznaděj, která se určitě objevuje.

Důležité je si uvědomit, jak moc velká změna se u vás doma odehrála. Příchod nového človíčka je změna ne o 180 stupňů, ale asi o milion :D. A ač jste se na miminko všichni připravovali, realita je VŽDYCKY jiná, protože jste v těch situacích poprvé.

Vy i přítel jste poprvé rodiči dvou dětí, učíte se dělit pozornost mězi dva človíčky. Dcerka si mohla představovat jaké to je mít brášku, ale reálně se ho dotknout mohla, až opravdu už byl doma a je to velká změna. Měla v podstatě jen týden na to, aby tuto skutečnost nějak přijala a pochopila a šup další OBROVSKÁ ZMĚNA. Má jít do školky, do prostředí, kde jsou nové cizí paní učitelky, děti, hračky, jídlo, pravidla...

Uaaa, už jenom jak to teď čtete asi chápete, kam tím mířím. Její tělíčko a mysl potřebuje vstřebávat milion a jednu věc s bráškou a milion a jednu věc ve školce.

No po pravdě, vždyť to by i s námi dospěláky pěkně zamávalo. Představte si, že by si manžel přivedl domů druhou ženu a Vy se s ní musela sžívat a do toho byste ještě změnila práci (učila se s novým programem, poznávala kolegy, šéfa, učila se pracovní pravidla). Jak byste se cítila? Jo vím, je to trochu přitažené za vlasy, ale takhle se nejlépe alespoň z části dokážete vcítit do situace dcerky.

Myslím, že byste byla unavená, nevěděla byste, jak se máte vlastně cítit, neměla byste žádný pevný bod, o který se opřít a řadu dalších pocitů.

A přesně tohle je ta podstatná část, dcerka potřebuje mít nějaký pevný bod, pocit bezpečí a důvěry ve Vás a partnera. Pocit, že je tam něco, co se nemění, co tam pro ni je, ať se děje, co se děje.

Takže za mě, pokud máte jen trochu možnost, nechte si ji doma a užívejte se navzájem. Nic jí neuteče, pokud půjde do školky o půl roku či o rok později. A co my víme, třeba to vstřebá za měsíc a zkusíte školku a uvidíte.

Zkuste se v tom uvolnit, udělat si z toho vlastně super období, které můžete trávit spolu, poznávat se, hledat si nové koleje, ve kterých bude vysmátá holčička, bráška i rodiče ❤️.

Kdyby se Vám hodila další podpora, klidně se přidejte do fb skupiny Životem s dětmi - sdílení rodičů. Napište cokoli, co se chcete zeptat a určitě Vám bude odpovězeno i řadou maminek, které se dostávají do podobných situací 🙂.

Mějte se krásně a užívejte se, dopřejte si společně tolik času, kolik uznáte za vhodné. Okolí nežije s vámi doma, nezná Vaše děti a Vás tak dobře, jako Vy 🙂.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů