Indikace k císařskému řezu z důvodu předchozích pneumotoraxů. Jaký na to máte názor?

Zodpovězené
18. říj 2023

Dobrý den,

ve svém životě jsem prodělala již dva spontánní pneumotoraxy - v roce 2011 a v roce 2018, byla mi provedena operace plíce (VATS). Po tomto zákroku mě operující doktor upozornil na to, že v budoucnu budu muset rodit císařským řezem. Bohužel mi tuto informaci nenapsal do žádné lékařské zprávy.

Nyní jsem těhotná, můj plicní lékař v místě bydliště mi do zprávy napsal, že má porodník zvážit porod císařským řezem, ale už jsem se setkala s názorem, že pneumotorax není důvod k indikaci císařským řezem.

Jsem ve 32. tt a absolutně mě to rozhodilo a samozřejmě mám strach, že díky svým skvělým plicím přijdu při porodu o dítě, když se porodník rozhodne rodit klasicky.

Jaký na to máte názor Vy?

Děkuji

Dobrý den,

pokud Váš gynekolog doporučuje porod vaginální cestou a pneumotorax není pro něj indikací k císařskému řezu, pak nemusíte mít strach. Císařský řez je velká břišní operace, která s sebou nese mnohá rizika, proto k němu máme přistupovat pouze ve výjimečných a indikovaných případech.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová