Je nutné udělat hamiltona, když dítě málo přibírá? Mohu odmítnout vnitřní vyšetření?

Zodpovězené
25. čer 2019

Dobrý den,

dnes jsem 39+1. Včera jsem byla na kontrole v porodnici, vše je v pořádku - monitory, průtoky, plodová voda, jen mimi se jim zdá, že nepřibírá, jak by mělo. Nyní má 2800g, minulý týden 2700g a týden předtím 2600g. Proto jsem chodila do rizikové poradny, ale paní doktorce se zdá být vše v pořádku.

Včera mě ale vyšetřovala jiná doktorka a začala mluvit že uděláme hamiltona. Na to jsem se moc netvářila, že máme ještě čas. Udělala vnitřní vyšetření, otevřená jsem na špičku prstu, čípek 1,5. Řekla, že to stejně ještě nejde a uvidíme v pátek na kontrole.

Můžete mi poradit, když je vše v pořádku a mám ještě před termínem porodu, proč chce vyvolat porod? Já se cítím super, žádné problémy nemám. A kvůli čemu se vlastně provádí vnitřní vyšetření? Mohu ho v pátek odmítnout, aby si neprosadila svou a hamiltona stejně neudělala bez souhlasu?

A ještě jedna otázka týkající se spíše etiky. Je běžné, že se v ordinaci/vyšetřovně nechávají otevřené dveře, zatímco se vyšetřuje? Dost mě to zaskočilo, když jsem seděla na chodbě a vše, o čem si doktor povídal s pacientkou, jsme slyšely. Já si tedy o zavření dveří řekla, neměli s tím problém, ale neměl by to být snad standard? Jsem momentálně trochu rozčarovaná z porodnice, a to mám termín už za týden.

Děkuji za radu.

Dobrý den,

jelikož těhotenství trvá 42 týdnů, tak už se v některých porodnicích vyčkává, kontroly jsou častější, hlavně Dopplerovo vyšetření a CTG.

Hamiltonův hmat se někdy provádí bohužel brzy a pokud se provede , tak by měl být vždy za souhlasu matky. Tuto praktiku samozřejmě můžete odmítnout.

Vaginální vyšetření se provádí z důvodu zjištění cervix score a otevření děložního hrdla. Toto vyšetření by také mělo být provedeno za souhlasu matky.

Co se týče vašeho posledního dotazu, chápu vaše rozporuplné pocity, každá žena má právo na respektující péči, kdy by se měla cítit bezpečně. Při vyšetření by skutečně měla být dodržena vaše intimita. Proto je vhodné si pečlivě vybírat porodnici a vybrat si tu, která je na vysoké profesionální, ale také humánní úrovni.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová