Výběr porodnice - zvážení rizik při porodu v menší porodnici. Jaký je Váš názor?

Zodpovězené
18. led 2020

Dobrý den,

ze zdravotních důvodů budu muset při svém 1. porodu podstoupit císařský řez. Hledám proto porodnici, která by umožnila bonding na sále anásledný pobyt na nadstandardu (samozřejmě v případě, že bude vše bez komplikací).
Jelikož jsem z Prahy, mými favority jsou teď Rakovník nebo Roudnice nad Labem. Jsem ale trochu vyplašená z toho, že ve spoustě diskuzí se člověk dočte, že dobrovolným pobytem v některé z menších nemocnic riskuju zdraví sebe nebo svého dítěte tím, že tam například nemají novorozeneckou JIP a měla bych tedy dát přednost některé z pražských porodnic, které mají kompletní vybavení i pro případ komplikací.
Ještě doplním, že jinak nejsem rizikovou pacientkou a těhotenství probíhá v naprostém pořádku, ta indikace je kvůli oční vadě nesouvisející s průběhem těhotenství. V Praze jsem registrovaná od 14.tt na Bulovce, kdy jsem ještě věřila, že to půjde přirozenou cestou.

Chtěla bych Vás požádat o názor na tohle dilema, strašně nerada bych šla do malé porodnice a pak si něco vyčítala, i když je mi jasné, že tu odpovědnost mám jen já. Bohužel při konzultaci s gynekoložkou mi bylo doporučeno, ať to nehrotím a tím to skončilo 🙂.

Pěkný den a děkuji!

Dobrý den,

doporučuji Vám sepsat si porodní plán k císařskému řezu a navšívit vícero porodnic, ideálně menších, jako je vámi zmiňovaný Rakovník nebo Neratovice, kde je péče individuálnější a více respektující. Ideálně si sjednejte schůzku s vrchní sestrou nebo primářem a sdělte jim své přání následného bondingu po operaci a společného pokoje. Mnohé porodnice mají zkušenosti s podporou bondingu po císařském řezu, proto je vhodné si porodnici pečlivě vybrat.
Přeji Vám vše dobré.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová