Akné v dospělosti. Co byste doporučila, aby se stále nevracelo?

Zodpovězené
21. led 2020

Dobrý den,

je mi 38 let a poslední měsíc mě trápí podkožní akné, které nejde vymáčknout a mám pocit, že kde se mi uzdraví, posune se zase na jiné místo. Jsem opravdu zoufalá. Mám to hlavně na tvářích. Vůbec nevím, co bych měla na to použít. Mám nějaké vitamíny. V červnu jsem to měla zase na bradě a mudr na kožním mi předepsal nějaký roztok, kterým jsem si večer a ráno potírála obličej až 7 týdnů. Půl roku po léčbě jsem měla klid a teď zase. Už nevím, jak se jmenoval, ale obsahoval zinek a antibiotika. Řekla bych, že po druhém porodu, který byl před rokem, mi to takhle dělá neplechu. Po něm jsem měla 2x píchnutou antikoncepci Depo proveru, ale už vic jak půl roku jsem bez jakékoliv antikoncepce.

Existuje něco přírodního, co byste mi doporučila a nemusela bych se bát, že se mi to zase objeví?

Děkuji, Kryštofová.

Dobrý den,

dle popsaných symptomů a souvislostí s druhým porodem se pravděpodobně bude jednat o formu hormonálního akné, zánětlivá ložiska v podkoží, to umí potrápit ženy i v dospělém věku. Jedná se většinou o disbalanci ženských nebo mnohdy i převahu mužských hormonů, ne vždy ji ale potvrdí běžný hormonální profil, respektive mnoho žen ani takové vyšetření u lékaře nepodstoupilo.
Osobně bych doporučila zaměřit se na eliminaci toxických látek, které mají charakter hormonálních disruptorů, a to zejména v kosmetice, péči o tělo a praní.
Dbejte také ve stravě na celé, skutečné potraviny, nepoužívejte náhražky, vyhýbejte se rafinovaným tukům, éčkám, dochucovadlům, barvivům, umělým sladidlům a rafinovanému cukru.
Pokud byste zvládla alespoň dočasně přechod na nízkosacharidovou nebo paleo stravu, velmi bych to u těchto typů potíží doporučila, lze zkusit i tzv. whole30 stravování, více informací k jídelníčku a systému naleznete například na www.paleosnadno.cz
O něco více komplexnější a propracovanější je terapeutický systém stravování dle Gaps, tzv. Gaps protocol, zde ale nutno počítat se striktnějším omezením například z hlediska obilovin a také přípravy pokrmů, nicméně prostudování knihy pomáhá uvědomit si souvislost symptomů a narušeného střeva, tedy jak se podílí narušená sliznice střeva a patogenní mikrobiom na mnoha konkrétních symptomech a poruchách, přičemž Gaps vysvětluje i jak k takovému narušení docházelo a dohází a jak střevo uzdravovat.
Tento protokol je však již poměrně náročný, proto jej doporučuji lidem spíše v mezních situacích nebo těm, kteří se dlouhodobě o problemtiku zajímají a je nutno jej pečlivě nastudovat, ideálně za pomoci knihy, která vše detailně vysvětluje.
Toliko ke stravě, zde bych tedy doporučila vzdát se alespoň dočasně přemíry sacharidů, v případě paleo stravování nebo whole3 i obilovin, u kožních potíží to mnohdy dělá divy. Narušené střevo má tendenci k špatnému vstřebávání, vznikají tedy i potravinové intolerance, minerální deficity. Proto nelze kožní projevy řešit jen lokálně, ale zaměřit se také na léčbu střeva a nezatěžovat tělo toxickými látkami.
V lokální péči bych volila skutečný minimalismus, vyhnout se raději i olejům a máslům, které bývají mnohdy aknozní pokožkou špatně snášeny a vyhnout se kosmetice, která obsahuje příliš mnoho esenciálních olejů.
Na běžné promazání, hydrataci, kterou byste mohla v minimalistické péči postrádat, doporučuji například krém I+M freistil sensitiv, který sama používám a jako jeden z mála velmi dobře snáším i na mastnějších zónách pleti.

https://www.netoxickadomacnost.cz/i-m-Naturkosm...
pokud se již objeví zánětlivé ložisko v podkoží, použila bych silnou antibakteriální péi současně se zinkem, který místo vysuší a hojí, ideálně například prášek oxidu zinku smíchaný s propolisovou tinkturou, lehce naťupkat na postižení místo. Nikoli však na celý obličej, silně by vysušoval, lze použít jen na aknozní bulku.
Pokud ještě kojíte, je potřeba být se suplementy opatrná, volila bych spíše jemnější ženské byliny na hormonální balance, například měsíček, kůru bych držela 4 týdny, pak pauza, lze pak ještě zopakovat.
Pokud již nekojíte, daly by se použít byliny působící jako přírodní progesteron, například vitex (drmek obecný), nebo wild yam.

Přeji Vám krásný den.
Pavla