Atopický ekzém u kojence. Užívá probiotika a homeopatika. Máme jen nontoxic produkty. Jak dále?

Zodpovězené
22. kvě 2019

Dobrý den, prosím o pomoc.

Naše dcera má atopický ekzém, zhruba od 2.5 měsíce. Má ho hlavně na obličeji, hlavičce, celý dekolt skoro až po pupík a nožičky. Na ručičkách sem tam flíček. Na obličeji je ekzém takovým že má tendenci buď extrémně praskat nebo extrémně mokvat. Zbytek těla je někdy červený, někdy světlejší, někdy hnědý, ale pořád hrozně drsný, suchý, hrubý a nesnesitelne svědí. Peru, uklízím, používám na sebe i dceru non toxic produkty. Malá neužívá nic jiného než homeopatika (léčba vedena homeopatem), probiotika gutpro, vitamín D od vitashine. Kojena bohužel už měsíc není, její stav a můj zdravotní stav mě donutil přesedlat na Neocate, ač s tím nejsem do teď smířená. Příkrmy má pouze zeleninu, a to zelenou. Ekzém se ale nelepší. Malá v noci nespí, hrozně špatně usíná a já mám pocit, že nám už nepomůže ani duch svatý. Nejsem si jistá, zdá se umím starat o její ekzém co se týká lokálni péče. Zinkovka nedělá moc dobře. Ekzém se ale rozlézá mi přijde.

Prosím máte radu, nebo to chce jen čas? Na této cestě jsme cca měsíc a půl. Na alergologii zjištěny alergie na vaječný bílek, kravskou bílkovinu, ořechy a roztoče.

Přidala jsem pár fotek jak se ekzém mění atd.
Děkuji za odpověď a Váš čas

Dobrý den,

stav dcery značí silně narušenou imunitu, osobně bych doporučila ve stravě postupovat se zaváděním příkrmů dle terapie GAPS, s tím, že by se z počátku vynechala vejce a mléčné, ale dodržel by se postup s masem, vývary, zaváděním ovozel. Během pár dnů bude v prodeji i kniha o Gaps v české verzi, doporučuji sehnat a pročíst. Tím, že nekojíte, je snažší hojit střeva přes stravu dítěte. více najdete zde: https://www.janadellplotnarkova.cz/gaps-dieta/g...

Topickou péči je nutno vychytat. Osobně nejsem vůbec ráda, když homeopat léčí ekzém stylem pokus omyl nebo čekáním na zázrak, aniž by se dítě lepšilo. Konstituční homeopatie u ekzémů skoro nikdy nepomáhá, takové jsou bohužel mé zkušenosti ze skupiny, ale na akutní svědění lze podat apis arsenicum CH, kuličky pod jazyk nebo rozpustit ve vodě/mléce a klidně i každých min, pokud bude svědění silné.

Nevím, jaké máte zkušenosti s koupelemi, voda je také silný iritant, pokud nemáte filtr na sprchu, ten doporučuji u ekzematiků pořídit (např Dios).
Pokud koupete, zkoušeli jste koupele s jablečným octem nebo slabý roztok hypermanganu?
Na obličeji jsou zbytky seborhei, zkoušeli jste na tělíčko po koupeli neem olej? Radila bych mírně antibakteriální péči, ale promazávat, jinak může praskat a druhotně se infikovat. Neem olej, koupele s jablečným octem nebo prostřídat s hypermanganem, olej nanášet po koupeli na vlhkou kůži, nebo bez koupele nejprve zvlhčit hydrolátem případně černým čajem. Neem olej lze vyšlehat s mango máslem, pro lepší aplikaci a konzistenci.
Dále pokračovat v probiotikách.

Nehroutit se a nepřenášet nervozitu na dítě. 🙂
Pokud by se stav nelepšil, kontaktujte mne do sz na fb.

Přeji Vám krásný den.
Pavla