Bioderma na atopický ekzém. Je složení výrobků Bioderma vhodné pro atopiky?

Zodpovězené
7. bře 2019

Dobrý den,

18měsíční dcerka má na zádech a bocích hrudníčku projevy atopického ekzému.
Lékař doporučil krém Bepanthen Sensiderm.
Tento přípravek obsahuje LLT lipidy, 3,5% dexpanthenolu, přirozené lipidy a glycerin.

Po 7 dnech aplikace (v případě zlepšení stávajícího stavu pokožky) máme zkusit mazat dermokosmetikou Bioderma.

Zaujaly mě tyto produkty:
Atoderm Préventive:
Výrobek obsahuje AQUA/WATER/EAU, GLYCERIN, MINERAL OIL (PARAFFINUM LIQUIDUM), HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, BEHENYL ALCOHOL, CANOLA OIL, SUCROSE STEARATE, TOCOPHEROL, MANNITOL, XYLITOL, RHAMNOSE, PENTYLENE GLYCOL, HYDROXYETHYL ACRYLATE/ SODIUM ACRYLOYLDIMETHYL TAURATE COPOLYMER, ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER, 1,2-HEXANEDIOL, CAPRYLYL GLYCOL, SODIUM LAUROYL LACTYLATE, CERAMIDE NP, ETHYLHEXYLGLYCERIN, CERAMIDE AP, PHYTOSPHINGOSINE, CHOLESTEROL, CARBOMER, CERAMIDE EOP, XANTHAN GUM, DISODIUM EDTA, SODIUM HYDROXIDE, CITRIC ACID, FRAGRANCE (PARFUM).

Bioderma Atoderm Creme Nourissante:
Výrobek obsahuje AQUA/WATER/EAU, MINERAL OIL (PARAFFINUM LIQUIDUM), GLYCERIN, CETEARYL ISONONANOATE, GLYCERYL STEARATE, PEG-100 STEARATE, MYRETH-3 MYRISTATE, STEARETH-21, TOCOPHERYL ACETATE, MANNITOL, XYLITOL, RHAMNOSE, FRUCTOOLIGOSACCHARIDES, LAMINARIA OCHROLEUCA EXTRACT, CYCLOPENTASILOXANE, CYCLOHEXASILOXANE, TRIETHANOLAMINE, CETYL ALCOHOL, PALMITIC ACID, STEARIC ACID, ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, DISODIUM EDTA, PHENOXYETHANOL, CHLORPHENESIN, SODIUM HYDROXIDE. [BI475].

Bioderma Intensive Baume:
Výrobek obsahuje AQUA/WATER/EAU, GLYCERIN, MINERAL OIL (PARAFFINUM LIQUIDUM), HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED OIL, BEHENYL ALCOHOL, SUCROSE STEARATE, CANOLA OIL, TOCOPHEROL, MANNITOL, XYLITOL, RHAMNOSE, HYDROXYETHYL ACRYLATE/SODIUM ACRYLOYLDIMETHYL TAURATE COPOLYMER, PENTYLENE GLYCOL, BETA-SITOSTEROL, ZINC GLUCONATE, ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER, NIACINAMIDE, PALMITAMIDE MEA, 1,2-HEXANEDIOL, CAPRYLYL GLYCOL, SODIUM LAUROYL LACTYLATE, CERAMIDE NP, 01X8103F306 POLYSORBATE 60, SORBITAN ISOSTEARATE, ETHYLHEXYLGLYCERIN, CERAMIDE AP, PHYTOSPHINGOSINE, CHOLESTEROL, CARBOMER, CERAMIDE EOP, XANTHAN GUM, DISODIUM EDTA, SODIUM HYDROXIDE, CITRIC ACID. [BI 669].

Popřípadě Bioderma Atoderm PP Baume:
Výrobek obsahuje AQUA/WATER/EAU, GLYCERIN, PARAFFINUM LIQUIDUM/MINERAL OIL/HUILE MINERALE, ETHYLHEXYL STEARATE, DIMETHICONE, NIACINAMIDE, SUCROSE STEARATE, GLYCERYL DIBEHENATE, FRUCTOOLIGOSACCHARIDES, MANNITOL, XYLITOL, RHAMNOSE, LAMINARIA OCHROLEUCA EXTRACT, PEUMUS BOLDUS LEAF EXTRACT, ZANTHOXYLUM BUNGEANUM FRUIT EXTRACT, TRIBEHENIN, PENTYLENE GLYCOL, GLYCERYL BEHENATE, ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER, 1,2-HEXANEDIOL, CAPRYLYL GLYCOL, AMMONIUM ACRYLOYLDIMETHYLTAURATE/VP COPOLYMER, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, OLEYL ALCOHOL, XANTHAN GUM, SODIUM HYDROXIDE, DISODIUM.

Mycí kostka Atoderm Intensive:
SODIUM PALMATE, SODIUM PALM KERNELATE, AQUA/WATER/EAU, BUTYROSPERMUM PARKII (SHEA) OIL, GLYCERIN, MANNITOL, XYLITOL, RHAMNOSE, FRUCTOOLIGOSACCHARIDES, ZINC SULFATE, TETRASODIUM EDTA, TETRASODIUM ETIDRONATE, SODIUM CHLORIDE. [BI 474]

Chtěla bych Vás tímto velice poprosit o posouzení složení krémů včetně mycí kostky, a radu, který z výše uvedených produktů je zdravotně nejméně zatěžující?

Popřípadě uvítám tip na jiný vhodný krém na dětskou pokožku s atopickým ekzémem.
Doposud jsme dcerku mazali čistým přírodním máslem zn. Purity Vision, dceři však prozatím nepomohlo.

Děkuji.
S přátelským pozdravem a přáním příjemného dne.

Dobrý den,

z pohledu Non toxic není ani Bioderma, ani A derma vhodná ani pro atopiky, ani pro nikoho jiného, tady se bohužel rozcházíme s běžným doporučením faramaceutů nebo lékařů.

Jedná se o kosmetiku používající ropné deriváty, což není základ, jaký považujeme za NT. Já osobně mám například alergii na minerální oleje, takže veškeré ropné produkty mi ekzém vždy zhoršily. Z dalších námi netolerovaných složek mohu vypíchnout například dráždivý a často alergizující konzervant phenoxyethanol, dále syntetický parfum, silikony a mnoho dalšího. Nenajdu ve vašem výčtu ani jeden produkt, který bych doporučila používat. Pokožka dětí i dospělých, zvyklá na běžnou chemii a ropné produkty, může z počátku hůře reagovat na čistá másla a oleje, respektive mnoho lidí je ani neumí správně používat, proto mají pak pocit, že nefungují. Musí se mazat nikoli na suchou, ale na vlhkou, ideálně z koupele ještě teplou/vlhkou pokožku.

Doporučuji se nejprve trochu více seznámit s problematikou netoxické péče, základy si můžete poslechnout například zde ve videu:

Pokud vám zatím nevyhovují másla, nemusíte se uchylovat přímo k nim, zkuste například Skin food od Weledy, nebo zklidňující mléko od Weledy. Skin food od Weledy má teď i novou odlehčenou verzi Weleda skin food light, která se velmi dobře hodí na promazání citlivé i suché pokožky. Jedná se ale o řadu s esenciálním olejem, jestliže by dceři díky tomu nevyhovoval, ponechte si pro sebe a dceři z běžně dostupných výrobků můžete zkusit například řadu Ultra sensitive od Alverde (na promazání zkuste tělové mléko z této řady), Na mytí by bylo ideální tuhé NT mýdlo, buď čisté olivové, nebo lze zkusit například toto solné s moringou, které se osvědčuje na atopické ekzémy. http://www.prirodaregeneruje.cz/solna-moringa/

Neočekávejte ovšem, že atopický ekzém vyléčí pouhé mazání, masti a promazání jsou pouze doplňková péče, atopický ekzém je nutno řešit komplexně, nevyléčí ho Bioderma ani jiná kosmetika. NT kosmetikou pouze zajistíte, že kůže nebude drážděna nevhodnou chemií a dodáte jí promazání šetrněji a s benefitem výživnějších látek, než jaké nabízí běžná lékárenská kosmetika s převahou syntetiky.

Po koupeli (nikdy nepoužívejte do koupele pěny ani sprchové gely či sprchové šampony!) doporučuji na vlhkou a teplou kůži použít olej z pšeničných klíčků , který má výborné regenerační vlastnosti díky přirozeně se vyskytujícím tocopherolům.
Na běžné mazání přes den je pak vhodnější použít spíše již komplexnější NT emulze a krémy, neboť atopická pokožka obvykle nedokáže spolupracovat jen se samotným olejem nebo máslem "na sucho".

Pokud by stále mazání nebylo to pravé ořechové, napište mi a zkusíme to pojmout více komplexně a případně vyzkoušet i jiné produkty.

Přeji Vám krásný den.
Pavla