Ekzém a eliminační dieta. Jaký je vhodný postup, abychom nestrádaly?

Zodpovězené
25. led 2020

Dobrý den,

prosím Vás o radu. Dcera (6,5 měsíce) má na tvářičkách ekzém. Objevil se jí cca ve 2 měsících věku - nejprve jako dva malé flíčky v místech, kde měla škrábance. Cca ve 4 měsících se slil do jednoho velkého fleku. Vadilo promaštění, kdy kůže zrudla a jakoby mokvala.
Odhaduji tedy, že se jedná o kvasinku. V tu dobu jsem vynechala veškeré sladké, mléčné, ořechy, citrusy a nakonec vejce a začala potírat hypermanganem každý večer. Vysoušení pomohlo v tom, že byl ekzém světlý a v udržitelné míře. Nyní má flíček ještě na druhé tváři a na holeni. Také kolem pusinky je opruzelá (asi sliny a dudlík).
Teď dcera onemocněla (rýma, kašel). Osypaly se jí oči, které si neustále mne a ekzém se opět zhoršil. Dostaly jsme Fenistil kapky. Hypermangan již nepomáhá.

Ráda bych začala s eliminační dietou. Máte prosím nějaký vhodný postup, abychom obě nestrádaly?

Je nutné a vhodné doplňovat nějaké vitamíny?

Dcera je zatím plně kojena, příkrmy jsme odložily, očkovaná zatím není. Vysadila jsem Vigantol a probiotika Bio-Kult infantis - měla bolení bříška.

Moc děkuji za případné rady.
TC

Dobrý den,

dcera bude mít pravděpodobně citlivější imunitu, náchylnou na ekzémy a pak se ekzém objevuje při každém vypjatějším období, jakými jsou růst zubů, infekce, virozy atd. Je dost možné, že bude mít sklony k alergiím, jakmile to bude vzhledem k věku možné, nechte jí otestovat.
Nevím, jaké máte podmínky v domácnosti, zda jsou tam přítomny běžné externí alergeny, jako zvíře, roztoči, zvýšený prach nebo smog. To se dá do jisté míry zlepšit, například čistička vzduchu (dobré zkušenosti mají uživatelé s čističkou Winix), případně existují i nano folie do okna, které eliminují smog atd., ale je to samozřejmě jen dílčí opatření. U dětí s narušenou imunitou je důležité nezhoršovat toxickou zátěž a pokusit se o zavedení non toxic domácnosti a péče, plus vhodné terapeutické diety na optimalizaci střevního mikrobiomu.
Mohu poskytnout jen obecné informace, protože neznám konkrétní kazuistiky u Vaší dcery, ale rozhodně neuděláte chybu zavedením non toxic domácnosti. Začala bych praním a odstraněním toxických-syntetických parfumací. Inspirovat se můžete na webu www.svetnontoxic.org a pomohou vám také tato videa:

<>

Na promazání bych zkusila mast s dračí krví, vyhneme se tak případným alergiím na byliny. Výborná je i mast s propolisem, ale u citlivých osob není jistota snášenlivosti, proto bych primárně začala touto mastí a případně doplnit na noc zinkovkou v non toxic kvalitě, ale přes den mazat bez zinku, jinak se bude kůže přesušovat, což dělá i časté použití hypermanganu.
https://www.prirodaregeneruje.cz/sangre-de-drag...

Vysazení Vigantolu schvaluji, často způsobuje dětské koliky, raději posilujte střevní benefiční mikrofloru. Nedostatku vitaminu D byste se bát neměla, v bio kult infantis je též obsažený.
Pokud plně kojíte, můžete zavést přirozená probiotika jak u sebe, tak u dcery později v příkrmech. Více k posílení prospěšných střevních bakterií přirozenou cestou najdete například i v této mé přednášce na téma imunita.

<>

Osobně bych se na nějaký čas ještě vrátila k bezmléčné dietě, minimálně na 8 týdnů, někteří odborníci radí i déle. Vejce, pokud dáváte, bych použila jen žloutky krátce povařené ve vývaru a zavádět po velmi malých dávkách, sledovat, zda nebudou vadit.
Zeleninu zkuste nyní přes zimu pouze vařit a dusit, nejezte jí syrovou, vyhněte se kupovaným rajčatům a paprikám. Mnohem více, než špatně stravitelné polysacharidy a přemíra fruktózy z ovoce se u alergiků osvědčují spíše nízkosacharidové diety, založené na kvalitním mase, vývarech, živočišném tuku, při dobré toleranci vejcích a kvalitních domácích zakysaných mléčných produktech, ale ty z počátku u ekzému nutno vysadit, zavádět až po 2-3měsíční eliminaci.
Alergie na maso prakticky neexistuje, zatímco alergie na obiloviny, některé druhy zelenin, ořechů a ovoce poměrně v hojné míře. Hůře může alergik tolerovat pouze méně kvalitní hovězí a kuřecí maso, ale zde je to často problém spíše konkrétního chovu a krmiva.
Pokud byste měla problém obhájit maso jako zdravou potravinu v rámci své rodiny, pak pomůže například toto velmi dobré video Mgr. Margit Slimákové a lékařky Hany Krejčí.

<>

Spíše nízkosacharidová strava pomáhá též u přemnožené kvasinky, nicméně osobně nejsem zastáncem eliminace sladších zelenin při protikvasinkové dietě, mnohem více z mého pohledu vadí obiloviny a ovoce, sladkou kvalitní zeleninu bych ponechala, ale pozorujte, která vadí, která ne. Vyhněte se zelenině nadýmavé a košťálové, té by se mělo při terapeutické dietě jíst spíše méně, pokud jí budete například vařit ve vývaru, odstraňte všechny košťály a dřevnaté vnitřní části.
Zkuste postupovat dle doporučení, nebojte se jíst dost masa a tuku, abyste během kojení měla dostatek makro i mikroživin, zařaďte také magnesii, více solte kvalitní nerafinovanou solí (doplnit magnesium, sodík a draslík). Kvůli podpoře imunity bych doporučila ještě pravidelný přísun přírodní formy vitaminu C. Pokud se bojíte suplementovat vitamin C formou citrusů, což je u ekzému pochopitelné, volila bych domácí kysané zelí, eventuelně rakytník (nikoli formou sirupu), ale mražený nebo lyofilizovaný, na trhu lze sehnat.
Kdybyste měla ještě nějaké dotazy, napište a doladíme.

Přeji Vám krásný den.
Pavla