Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
Zodpovězené

Ekzém a kojení. Pomůže odstavení ke zlepšení ekzému dítěte?

Péče o batoleBatolePříkrmyDětské příkrmyKojeníOdstavení dítětePlaváníPlavání pro dětiAlergieImunitaProbiotikaStrava, krmení, vaření od A po ZKakaové bobyEkzém
15. lis 2019

Hezký den,

dcera má asi od půl roku, co jsem začala zavádět příkrmy, ekzémy. Sice jen v malé míře a ne pořád, ale většinou má. Prostě sem tam nějaké menší ložisko. Eliminační dietu jsem držela asi 2x, při znovu zavádění potravin se jí ekzém nezhoršoval. Teď má 20 měsíců. Je kojena a dále stravována jako jiné děti toho věku, samozřejmě zcela bez sladkostí, dbám na dostatek zeleniny, kvalitního masa, mléčné a vaječné má jen občas, sladké jen formou ovoce.
Ale já velmi hřeším. Čokoláda, kakao, granko, vaječné omelety, zákusky, chipsy. Jsem tak vyřízená z četností kojení a nevyspání, že tímto dobíjím energii ☹. Prostě se nedokáži držet déle jak 14 dní. Do Vánoc chci dceru odstavit od kojení úplně. Domnívám se, že svojí stravou jí ubližuji a akorát zhoršuji její stav, že už kojení není v tomto případě přínosem. Ale třeba se mýlím.

Můj dotaz zní, zda je možné, že po odstavení se jí ekzém (střeva a kůže) zlepší nebo spíše ne a kojení je lepší?

Dodám, že jsem na FB ve skupině Svět Non Toxic, domácnost mám NT jen částečně, dcera i já užíváme probiotika, koupe se jednou týdně v čisté vodě + chodímeplavat 30 min týdně do slané vody (plavecký kroužek). Stolici má v pořádku, nevím, co víc bych dodala.

Děkuji za Váš čas a odpověď.

Dobrý den,

už z dotazu je patrné, že strava bude hrát velkou roli. Jsem zastáncem kojení, na druhou stranu zde je vidět, že skladba stravy není ideální a ekzém může zhoršovat. S ohledem na věk dítěte už není bezpodmínečně nutné kojení udržovat za každou cenu zejména, pokud se sama cítíte vyčerpaná.
Naopak je zde prostor po ukončení kojení věnovat maximální pozornost stravě dítěte a dokud se formují stravovací návyky, zaměřit se na vhodnou skladbu stravy, nutričně vyváženou a nedráždivou.
Velmi doporučuji přečíst české vydání knnihy Gaps terapeutický protokol, kde se dozvíte, jak strava ovlivňuje střevo a jeho funkci i s ohledem na imunitu, rozvoj alergií a dalích symptomů souvisejících s narušeným střevem. Proto je vhodné s prvními příkrmy pracovat v souladu s tím, na co střevo dobře reaguje a co ho nezatěžuje. V knize je to dobře vysvětleno.
https://www.janadellplotnarkova.cz/produkt/gaps...


Přeji Vám krásný den.
Pavla