Ekzém, kvasinka. Poradíte mi prosím, co s tím, čím mazat a jak postupovat?

Zodpovězené
23. led 2020

Dobrý den,

prosím o rady a doporučení. Mám syna, 2,5 měsíce. Plně kojen. Asi tak před 3 týdny se mu začal dělat na tváři ekzém. Doktor řekl atopický ekzém. Vypozorovala jsem, že vadí mléčné výrobky, vejce a sója. Chvíli se zdálo, že bude lépe, ale najednou zhoršení. Doktor dal kortikoidy, které se mi dávat tedy moc nechtějí.
Malý je neklidný. Na noc dávám Fenistil kapky, ale nepřipadá mi, že zabírají. Už nevím, jak mu pomoci. Teď se mu udělal bílý povlak na jazyku.

Může to být kvasinkami?

Nedokážu si představit držet protikvasinkovou dietu a vyřadit alergeny. Budu ráda za Váš názor, radu čím mazat, jak postupovat.

Moc děkuji a přikládám foto.

Dobrý den,

dle fotek i popisu není v pořádku trávení, patrně i nevhodně osazený mikrobiom, pravděpodobně převaha kvasinky (moučnivka na jazyku, krusty ala seborhea v obličejové nebo hlavové části). Bohužel tyto stavy nelze řešit jen mazáním a kortikoidy, je nutné budovat zdraví střevní mikrobiom a doplnit správnou lokální péčí.
Pokud plně kojíte, pak bych se orientovala převážně na kvalitní nízkosacharidovou stravu, bezmléčný jídelníček omezující špatně stravitelné potraviny a umělé sacharidy, které mohou stav zhoršovat, najdete třeba zde:https://paleosnadno.cz/whole-30/moje-whole-30/moje-whole30-c-1-jidelnicek/
Velmi doporučuji u těchto symptomů, které zjevně souvisí se stavem střev a imunity, přečíst knihu Gaps terapeutický protokol který vysvětluje, jak dochází k poškození střevní sliznice, syndromu leaky gut, neoptimální floře ve střevech, což se pak vše projevuje na špatné toleranci potravin a vyústí v mnohé kožní projevy, mimo jiné.
Protože se jedná o komplexní a obsáhlou problematiku, není v mých silách zásady a souvislosti vypisovat zde, ale i když byste nepřešla na terapeutickou dietu, není na škodu si knihu přečíst (upozorňuji, že za doporučení nebo odkazování na ni nemám žádné výhody ani provize, je to skutečně jen vlastní sdílená zkušenost).
https://www.janadellplotnarkova.cz/produkt/gaps...
U bezmléčné diety prozatím vytrvejte, sóju také nedávat a hlídat i stopy, vejce lze za nějaký čas zařadit, ale pouze žloutek a zavádět pomalu, klidně po kapkách, žloutek krátce vařený ve vývaru (bílek je hůře snášen). Pokud by nebyl tolerován, pak opět vynechat a zkusit malinké množství až za nějaký čas, cca 14-21 dnů.
Více vám napoví jídelníček dle whole30 nebo gaps.
Bez vhodně nastavené stravy a hojení střev se problém bude horšit nebo vracet a farmakologické léčbě se pak pravděpodobně stejně nevyhnete.
Její následky se pak ale mohou vléci dlouho, někdy i celý život, pokud se neřeší příčina a pouze se potlačují symptomy. Pacient se pak mnohdy potýká s doživotní alergií, atopií, intolerancí potravin, horší imunitou.
Topicky můžete zkoušet non toxic postupy pro léčbu kvasinky a seborhei, koupele s jablečným octem, nemáchat dlouho, 3-5 minut max., nechceme dítě máchat v patogenních bakteriích. U komplikovaných stavů je mnohdy dobré koupele z počátku nedělat vůbec a pouze krátce osprchovat, aventuelně ošetřit vhodným non toxic čistým mýdlem bez umělých přísad a pak kůži ředěným jablečným octem jen potřít (1 lžíce na 500 ml nechlorované vody).
U zainfikované kůže, která se mnohdy spojí s kvasinkovými ekzémy, někdy pomáhá hypermangan, ale často nedostačuje, můžete zkusit zinkovou mast na tělíčko s vhodným non toxic složením. Najdete i na eshpu z odkazu níže (zinkovku hlavně na tělo a lehce na tváře, ale ne vyloženě na krusty a strupy), případně bych volila mast sangre de drago, která současně působí antibakteriálně a přitom extrémně nevysušuje. https://www.prirodaregeneruje.cz/sangre-de-drag....
Krusty na tváři je vhodné během krátké koupele žínkou a olejem zkoušet lehce odloučit, pokud se již dají odmočit, pak kůži namazat, aby se netvořily praskliny, ty se pak sekundárně mohou zainfikovat.
Pokud by jakékoli mazání stav zhoršovalo, je možné dočasně zkusit potírat odvarem z řepíku, dubové kůry nebo roztokem hypermanganu a mazat jen vyloženě suchá místa, ale ani u kvasinkového ekzému není možné kůži nemazat vůbec, protože přesušená kůže bude svědit. Pouze je dobré vyhnout se moc hutným máslům a olejům, které mohou kvasinku spíše horšit, kvasinka je lipofilní, takže nepřemastit.
Pěkné složení a lehkou texturu v případě, že nebude sedět mast sangre má i tento lotion pro ekzematické děti https://www.prirodaregeneruje.cz/odylique-krem-...
Zkuste psotupovat dle doporučení a pokud by se stav nelepšil, ozvěte se a prosím pak zaslat ostřejší fotky, zde to je velmi špatně vidět, děkuji a držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Pavla