Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Ekzém na tvářičkách u roční dcerky. Poradíte, prosím, jak změnit stravování?

Zodpovězené
15. kvě 2020

Dobrý den,

dcerka, 13měs., má už cca 4 měsíce na tvářích ekzém. Začalo to nejdřív jen takovým červeným zarudnutím a teď už to má po tvářičkách celých. Jako miminko měla seboreu a dlouho v pusince moučnivku. Pomohl až lék napsaný od lékaře.
Teď jí příkrmy (není moc velký jedlík) a ještě dost kojím. Problémy s vyprazdňováním nemá, kaká většinou jednou denně.
Byly jsme na kožním, dostaly mastičky (bez kortikoidů), ale to nepomáhá. Bude to něco vnitřního.

Potřebovala bych poradit, co jíst a co nejíst, já i malá. Říkala jsem si, že vynechám vše s mlékem, cukr, mouku. Ale zas si říkám, abych třeba pak měla dostatek živin a vitamínů (a i dcerka). Nějak v tom tápu.

Můžete mi, prosím poradit, jak postupovat?

Děkuji

Dobrý den,

problém může velmi zhoršovat růst zubů, u něj se typicky tvoří ekzémy právě v oblasti tváří, ale není to primární příčina, pouze zesiluje symptom, který má příčinu většinou v disbiotickém mikrobiomu.
Doporučuji nasadit vhodná dětská probiotika bez laktózy a jiných aditiv, pokud jsou pro Vás finančně nedostupná GutPro, která jsou skutečně zcela čistá, tak alespoň Bio kult, nebo Infant dophilus. Můžete probiotika ale doplnit také přirozenou cestou, tj. šťávy z kvalitního domácího kysaného zelí (nesmí být vařené ani sterilované), ale zde je otázka, zda to dcera v tomto věku bude chtít zkusit ochutnat, nebo ještě lepší varianta je kefír z tibetské kefírové houby, viz. níže.

Vynechat cukr je zcela na místě a žádný nutriční nedostatek jí z toho nevznikne.
Ani bílá mouka není pro dítě s ekzémem vhodná a nutná a naopak může stav střev významně horšit a přispívat ke vzniku intolerancím. Mléčné bych ponechala pouze kvalitní kysané, například živý bílý farmářský jogurt bez příchutí, nebo si pořiďte tibetskou kefírovou houbu a vyrábějte si doma vlastní kefír, z mléka ideálně od farmáře nebo alespoň z bio mléka, které dnes seženete i v běžných marketech. Takto zajistíte dceři kvalitní probiotika a mléčný produkt, který má výživově smysl. Dochucovat můžete například menším množstvím sezonního ovoce nebo třeba práškem Lucuma, vše k tomuto tématu jsem shrnula do videa zde, doporučuji poslechnout.

https://www.youtube.com/watch?v=a9vIK8A8lVY

Jiné mléčné produkty nutné nejsou, naopak mohou způsobovat horšení ekzému kvůli množství laktózy.
Pokud je dcera ještě kojená, nemusíte se zaváděním mléčného nijak spěchat, některé děti mají intolerance kaseinu a nesnesou mléčné vůbec. Pokud se neprokáže intolerance, ponechala bych kvalitní kysané produkty z mléka, které není průmyslově zpracováno (UHT a další nešetrná pasterizace).
Kefírek stačí u dětí tohoto věku začínat po malých dávkách.
Na internetu se můžete poptat např. v této skupině, kdybyste nesehnala, napište mi do sz na fb (jsem tam pod nickem Pavla Xband) a já Vám pošlu
https://www.facebook.com/groups/1403279383312110/

Topicky zkuste potírat roztokem hypermanganu 2-3x denně, krystalky hypermanganu
seženete v lékárně.
Můžete zkusit také aloe vera list a šťávu z něj, čerstvou, lehce potřít 1-2x denně.
Kousek uříznutého listu lze uchovat po dobu cca 2-3 dní zabalený v igelitu v lednici a použít šťávu opakovaně.
Dále můžete na noc zatírat mastí se zinkem s non toxic složením, to se u těchto typů ekzémů jeví velmi vhodné.
https://www.netoxickadomacnost.cz/Zinkova-mast-...
Pokud by se pokožka začala moc přesušovat nebo červenat a šupinatět, pak přes den použít Weleda dětský pleťový krém s měsíčkem, seženete např. v prodejnách DM
https://www.weleda.cz/product/c/calendula-facia...


Přeji Vám krásný den.
Pavla