Ekzém nebo kvasinka. Jak a čím pokračovat v léčbě?

Zodpovězené
16. bře 2020

Dobrý den, paní Pavlo,

měla bych na Vás dotaz ohledně mého 5měsíčního syna. Zároveň je to prosba, jak dále s vhodnou léčbou.
Synovi se ve 2 měsících při první nemoci/rýmě léčené Pamyconem objevil ekzém. V malém ložisku na nožičkách. To se ještě dalo uhlídat. Později se mu silně zapálila část pod krkem, která je dodnes silným ložiskem.
Přišlo však první očkování hexa vakcín, a týden na to to začalo ... rozsáhlý výsev po celém těle. Je postižena cca 90 % plocha těla. Kožní lékaři napíšou klasické combo ...vždyť to znáte .... Z počátku jsem 3x mázla LOCOID, jakmile se to vrátilo v plné síle, tak jsem s tím skončila.
Po internetových radách jsem zhodnotila, že to zkusím léčit jako kvasinku. Syn od narození bere BioGaiu a později jsem změnila na Laktobacilky. Mastili jsme zinkem od HERBACOS, fialovou Weledou se zinkem, zinkem od Horákovi, Sudokremem ... prostě sušily zinkem ložiska. Podle internetových rad, paní Ziková (určitě znáte), nepromazávat v žádném případě, pouze po lázni. Koupel jsme dělali minimálně a jen ve vlažné čisté vodě.
Takto to léčíme měsíc, ale mám pocit, že se to vůbec nezlepšuje. Malý je na UM Nutrilon allergy digestive care, protože své mléko jsem po měsíci ztratila. Bere Laktobacilky a bral i Hylak forte 1x denně (víc jsem do něj nedostala). Začali jsme také s příkrmy (všechno zelené ... cuketa, brokolice, ne mrkev kvůli kvasince). Do toho i chlorella a ječmen jako dobrá rada z internetu kvůli tomu, aby se daly do kupy střeva a mikrobiom.
Pereme jen v sodě bikarboně a octu, doma zvíře nemáme, čistička vzduchu běží nonstop, vytíráme na vlhko, úklid jako v nemocncici. Avšak mám pocit, že nic nepomáhá.

Co myslíte Vy? Je to kvasinkový ekzém?

Je třeba to vysušovat nebo mazat? A čím?

Jsem uz zoufalá, dítě trpí a celá rodina s ním. Stále se škrábe a svědí ho to od té doby, co to sušíme zinkem, takže cca měsíc.

Děkuji moc předem za názor a radu.

Dobrý den,

zde bych osobně doporučila přístup úplně změnit, upřímně se mi to moc nelíbí.
Začněme tím, že už pohledově je ta pokožka zjevně velmi přesušená a podrážděná, radu paní Zikové stran opakované vysušování a nepromazávání shledávám v tomto případě již jako absolutně nefunkční a spíše kontraproduktivní. K doporučenému postupu se vrátíme později, nejprve bych ještě zmínila nějaké poznámky k možným příčinám.
Dítě se tedy již narodilo s předpoklady k ekzému, když se u něj projevil takto brzy, čili nějaká lehčí porucha imunity se začala projevovat už ve velmi nízkém věku. Můžeme se také bavit o nevhodně osazeném mikrobiomu, který s neadekvátní reakcí imunity a sklony k alergiím a atopiím velmi úzce souvisí.
Do toho přišlo po nějakém čase plné očkování a bohužel jste spadli do toho procenta, kdy se již zjevně imunokompromitovanému dítěti zasáhne do imunity vakcinacemi a toto rozhodí organismus ještě víc.
Ne každý ekzematik se s očkováním vypořádá bez následků, respektive většinou je to spíše naopak, následuje zhoršení stavu. Vakcinace má bohužel i své odvrácené stránky. Některé děti ho zvládnou, některé mají zhoršení stavu. Co s tím ale dál...
Bohužel práce s takovou hyperaktivní imunitou je mnohdy i na měsíce, ne-li roky.
Další špatné karty má miminko i s ohledem na nutnost podávat UM, to opět nahrává tomu, že se dítěti nemohl přirozeně vyvinout kvalitní mikrobiom. Neznám další okolnosti, např. jak probíhal porod, jaké bylo těhotenství, zda byly nějaké léky, jaká je anamnéza v rodině atd., to vše hraje roli pro vývoj mikrobiomu a zdravého či poškozeného střeva. Mohly tam tedy nastat i nějaké další komplikující faktory.

Dieta paní Zikové operuje s výskytem kvasinky, ta však bude klidně činná i na tzv. protikvasinkové eliminační dietě, candida je schopná přežít i z ketonů a benefity takové diety, pokud dojde ke zlepšení (většinou jen krátkodobému), spočívají prakticky pouze v tom, že maminka většinou vyloučí hlavní dráždivé alergeny, cukr a rafinované potraviny. To ale dlouhodobě ke kompletní terapii nestačí.

Chlorelu a ječmen, pro takto malé kojence coby radu, považuju za absolutní přešlap a osobně bych se k něčemu takovému opravdu neradila uchylovat, u kojence hrozí i obstrukce střev! Vynechte veškeré doplňky, kompromitované střevo jimi akorát zatěžujete.
Ponechat by se měly pouze kvalitní probiotika, o nich se ale nutno dobře edukovat, více např. níže zmíněná kniha.
U chlorelly a ječmenu navíc nikdy nebylo prokázáno, že by měly tyto zelené potraviny skutečně blahodárný vliv na střevní mikrobiom. Střeva nepotřebujete čistit, ale hojit!!!

Takto narušená střeva, jaké dítě s ohledem na symptomy zjevně má, budou velmi špatně zpracovávat mnohé složité cukry a další složky, nestrávené metabolity pak budou pronikat do systému a dráždit imunitu. Sliznice střev bude také podrážděná, zánětlivá, dítě může trpět četnými potravinovými intolerancemi.
Cesta by ale neměla spočívat v nesmyslných eliminačních dietách, ale naopak ve stravě vedené tak, aby docházelo k hojení sliznice střeva a hlavně k výživě, protože takto poškozené střevo nemůže dobře vstřebávat důležité nutrienty a orgasnismus pak celkově strádá deficitem významných látek, na což se nabalují další symptomy, náklonnost k infekcím, špatné hojení atd.
S ohledem na stav kůže, bych již vůbec neváhala sáhnout po přísných terapeutických dietách, jakou je například gaps terapeutický protokol, který klade důraz jednak na hojení střeva, dále ale také na výživu a obnovu zdravé střevní flory, tedy všechno to, na čem potřebujete pracovat.
Kupte si knihu, přečtěte si principy gaps a principy, díky jakým vzniká poškození střev. Prosím, nehledejte ke gaps informace na internetu, jsou velmi zkreslené a neúplné, bez pochopení problematiky tak, jak je vysvětlena komplexně v knize, nemá vůbec smysl se do protokolu pouštět.
Gaps knihu seženete například zde:
https://www.janadellplotnarkova.cz/produkt/gaps...

Ad péče o kůži.
Jako první se prosím zaměřte na praní, zde děláte zásadní chybu, která také může kůži velmi významně dráždit. Píšete, že perete jen v sodě bicarboně o octu. To je špatně, je to naprosté nepochopení principu zdravého non toxic praní. V takovém praní Vám chybí ta základní složka, tenzid, čili mýdlo, prostě ta mycí složka. Soda nemá tuto schopnost a ocet také ne, obě to jsou složky, které mají v praní úplně jinou funkci a bez mýdla Vám prádlo nevyperou (stejně efektivně byste vyprala v obyčejné vodě), ale soda navíc ve vláknech zůstává a kůži dráždí a vysušuje.
Sodu bych ZCELA vynechala a pořídila kvalitní non toxic prací mýdlo. Soda funguje v prádle pouze jako změkčovat, jinou funkci nemá, ale ve Vašem případě jí prosím nepoužívejte.
Základem nt praní je mýdlo. Pro lepší pochopení problematiky prosím toto video
<>

Osobně u atopických a ekzematických dětí doporučuji čisté kokosové mýdlo Alchemix laboratory, můžete jej koupit strouhané nebo jako kostku a doma si nastrouhat. Toto mýdlo má ideální poměry složek, ideální zralost a obsahuje citrát, bezpečný změkčovač, díky němuž již nemusíte tvrdost vody modulovat sodou, takže jí můžete z pracího procesu zcela vynechat.
Ocet jako máchadlo zachovat lze, ale dodržujte pomět 1:20 s destilovanou vodou a nalít pouze množství nálevky, jakoubyste použila v rámci aviváže.
https://www.netoxickadomacnost.cz/Kokosove-mydl...
Prací mýdlo alchemix používejte dle návodu, ale množství může být i menší, pokud nemáte plnou pračku, postačí pouhá jedna lžíce mýdla na celou várku a vložit přímo do bubnu.

Třetí změnu bych volila v péči o pokožku. Vysušené to máte až moc, spíše přesušené. Taková kůže bude zákonitě svědit.
Dbejte na to, aby se dítě sprchovalo, nekoupalo, ale omývat narušenou ekzematickou kůži musíte, jinak neodstraníte škodlivé bakterie, které se množí v narušené kůži. Pokud nemáte filtr na sprchu, pořiďte ho, chlorovaná voda kůži dráždí a přesušuje.
Filtr na sprchu lze sehnat na netu v rozumné cenové hladině, např. zn. Dios.
Omývejte šetrným mýdlem bez tenzidů a syntetických složek, ale také bez esenciáních olejů, takto poškozenou kůži mohou spíše iritovat.
Osobně doporučuji opět produkt od Alchemix laboratory, mýdlo s lanolinem certifikované pro kojence, jeho složení a složky jsou perfektní pro hodně reaktivní, citlivou a suchou kůži kojenců s ekzémy
https://www.netoxickadomacnost.cz/Detske-mydlo-...
Po krátkém umytí bych volila nedráždivé jemné promazání, u přecitlivělé suché ekzematické kůže bych volila například dětské tělové máslo od Purity vision, seženete v každé DM. Zkuste ho....U dětí, které snáší hůře Weledu, je dobré volit spíše méně složkové produkty bez extraktů.
Pokud by ho nesnesl, pak zkusit čisté mangové máslo, ale dejte tomu šanci,většinou je snášeno dobře. Másla nutno mazat vždy na předem navlhčenou kůži, tedy ideálně po koupeli, pokud byste mazala i ráno, pak nutno přetřít jemně kůži například teplou vlhkou žínkou.
Pokud by začaly léze příliš červenat, ponechejte zinkovku od Horákových na noc, ale ráno setřít žínkou a mazat jen velmi zlehka, transparentně, aby nebyla kůže zasádrovaná, musí dýchat.
Vytrvejte, kůže může z počátku v této fázi reagovat na vše, navíc u takového poškození již nelze vypozorovat, co vše vlastně vadí, je toho mnoho, včetně faktorů vnitřních.
Takže zkuste změnit praní, mazání, mytí a přečíst knihu, abyste věděla, jak se odrazit u stravy, jak nastavit příkrmy.
Budu držet palce a kdyby bylo potřeba, napište mi, jak pokračujete.

Přeji Vám krásný den.
Pavla