Ekzém u 6 m. dítěte. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
23. říj 2020

Dobrý den,

prosím o radu. Dcera (nyní 6 měsíců) má téměř od narození ložisko ekzému pod kolenem. Promazávání nepomohlo, dle tipů na internetu jsem zkusila mazat zinkovým přípravkem na kvasinkový ekzém a ložisko se lepší, nyní je ve fázi šupinatění, méně zarudlé.
Ale objevilo se ložisko ekzému na tváři - viz. foto. Promazávání stav zhoršuje, zinkový přípravek (Sudocrem) nezlepšuje. Nevím, co ještě použít - nechci testovat spousty věcí naslepo, když nevím, o jaký typ ekzému se jedná.

Dcera má abkm, od jejího narození držím bezmléčnou dietu, bez sóji. Používáme z kosmetiky pouze měsíčkovou Weledu, peru v pracím gelu od Yellow&Blue. Užívá probiotika BioGaia.

A poslední dotaz... Lze vyléčit tineu versicolor (u mě) bez použití antimykotik? Kojím.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ekzém u dítěte už od narození a dále se horšící, je celkem běžné v rodině, kdy jeden z rodičů, notabene matka, trpí nějakým kožním onemocněním. To poukazuje na neoptimální skladbu mikrobiomu.
Dlouhodobé řešení, tedy to, které jen nepotlačuje symptomy, že skutečně řeší příčinu stavu, by bylo v těchto případech vhodné hledat v komplexním, ze kterého nelze vyloučit stravu a netoxickou péči.
Pokud se chcete trochu víc zahloubat po možnostech terapie narušení mikrobiomu a příčin, jak k tomu dochází a jaké to má důsledky, pak vřele doporučuji přečíst si knihu Gaps terapeutický protokol, tam jsou ty podmínky z různých alergií, vyrážek, poruch imunity atd. velmi obsáhle zmíněny.
https://www.janadellplotnarkova.cz/produkt/gaps...

Pokud dítěti začínají růst zuby a má předpoklady k výskytu ekzémů, který zde zjevně je, pak se většinou začínají objevovat ložiska na tvářích a v oblasti obličeje.
Nemohu Vám slíbit, že jakákoli, byť netoxická mastička, pomůže bez dalších opatření ekzém potlačit nebo dokonce vyléčit. Zkuste se na situaci zaměřit více komplexně, určitě Vám pomůže kniha, nebo minimálně zkuste projít náš web a doladit více netoxickou domácnost.
Gel Yellow and blue je pochopitelně lepší, než klasický Persil, Ariel atd., z hlediska toxicity, ale osobně nemám s tímto gelem dobré zkušenosti stran prací schopnosti, vyzkoušejte spíše kvalitní prací vločky. Použití je opravdu jednoduché, vkládají se k prádlu přímo do bubnu, nic neucpávají, perou skvěle a jsou nedráždivé u dětí s ekzémy.
Osobně dlouhodobě používám značku alchemix-laboratory, seženete na všech non toxic eshopech, například zde:
https://www.netoxickadomacnost.cz/Proc-mit-neto...

K prádlu nad 60 stupňů se používá perkarbonát, kvůli lepšímu účinku na skvrny a také dezinfekci. Postup a důvody k netoxickému praní najdete také zde na bloguhttps://www.netoxickadomacnost.cz/Netoxicke-pra...

Dále podrobně v přednášce našeho spolku, video zde:

Topická péče:
Zde je možné, že se bude muset několik produktů prostřídat, než si najdete kombinaci, která bude spolehlivě sedět, ale vyzkoušela bych v případě dítěte netoxickou kosmetiku značky Hemptouch, která má solidní non toxic složení a obsahuje léčivý CBD olej.
Zkuste nejprve vzorky, zda bude vyhovovat, s ohledem na to, že je to dost drahá kosmetika, tak bych nekupovala hned celá balení.
E-shop jsem vybrala náhodně, Hemptouch mají v nabídce na různých místech, tak vyberte dle své preference a nabízené ceny.
Pro dítě, zkusit lze tyto balzámy:
https://www.gravitas.cz/masti/vzorek-zklidnujic...
https://www.gravitas.cz/telo/vzorek-terapeutick...

Plus tam, kde je potřeba spíše vysoušet, pak netoxickou zinkovku,

https://www.netoxickadomacnost.cz/1150899405/e-...

Ve vašem případě (tinea versicolor) bych pokračovala v antimykotické péči, ale vybírala bych opět non toxic produkty.
Zkusit můžete např. toto sérum s tea tree, s kterým mám dobrou zkušenost u mykotických potíží:

https://www.netoxickadomacnost.cz/ODYLIQUE-Oset...

Plus vyzkoušet černuchový olej na mazání i vnitřně, někdy pomáhá také kvalitní nimbový olej.
https://www.wereco.store/p/armina-bio-olej-z-ce...

Ale rozhodně primárně řešit též stravu.

.

Přeji Vám krásný den.
Pavla