Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Fleky na konečkách prstů. Mohla by to být popálenina od rostliny?

Zodpovězené
20. črc 2021

Dobrý den,

synovi, 8 let, se objevily flíčky na všech prstech kromě palců a malíčků na rukou. Nejdříve začal brečet, že ho pálí prsty, asi do hodiny se objevily červené fleky. Připomínají, jak když se spálí o plech.....nejdřív byly červené, pak fialové a teď trochu zcvrklá kůže. Jediné co byl v bazénu, kde je slaná voda. A ještě trhal rybíz, angrešt a zimoles (vypadá jako malé borůvky). Jinak si nejsem ničeho vědoma, ani syn nic nechytal do ruky. A nesvědí ho, jen štípou na teplou vodu. Vše během 3 dní. 3. den se flek zvětšil přes celé lůžko.

Mohla by to být popálenina od rostliny?

V bazénu byla celý rodina a má to jen syn a dcera také asi na 4 prstech, ale jen malinko.

Děkuji Vám moc za odpověď, pokud bude možná.

S pozdravem

Dobrý den,

ano, může to být reakce na rostliny, je to velmi pravděpodobné. Zejména ten angrešt to může dělat, nebo obecně kyselé ovoce.

Mělo by to přejít během několika dnů samo.

Pokud by to byla reakce na vodu, je málo obvyklé, že by se reakce objevila jen takto lokálně na prstech, přičítala bych to spíše tomu sběru plodů a styku s rostlinou, děti bývají více citlivé na složky v plodech a rostlinách, alergické reakce jsou běžné.

Pokud by se to někdy přihodilo, můžete použít roobois, zevně i na pití, u silné reakce nezbývá, než jednorázově použít antihistaminika.

U alergických dětí nad 3 roky doporučuji zařadit suplement quercetin, pomáhá předcházet bouřlivým imunitním reakcím.


Přeji Vám krásný den.
Pavla