Je to atopický ekzém?

Zodpovězené
6. bře 2023

Dobrý den,

ráda bych se s Vámi poradila o diagnóze u mého tříměsíčního miminka. Před zhruba týdnem se mu objevila ložiska suché kůže na nártech, posléze na bříšku společně s drobnou vyrážkou. Před tím, než se toto vyskytlo, se mu vytvořil prstenec suché kůže kolem pupíku - to bylo následkem čištění pupíku dezinfekcí Softasept N.

Je plně kojen. Zpočátku jsem si zapisovala všechno, co jím pro vyloučení případné alergie. Nejsem si vědoma, že bych snědla něco nového, co ještě nezná, respektive si to nevybavuji. V domácnosti používám na úklid převážně páru, jedlou sodu, ocet, Sonett, Atittude, Frosh. Peru od cca 3. měsíce těhotenství v Sonettu veškeré prádlo v mé domácnosti + bílé v Tierra Verde - Prací prášek na bílé prádlo a látkové pleny. Na malého používám kosmetiku Weleda, vlásky myji pro drobnou Seboreu šamponem Linola a do vody ve vaničce přidávám měsíčkový balzám na koupání. Vlhčené ubrousky si až na výjimky vyrábím z perlanu, vody a oleje a nebo mléka na zadeček od Weledy. Oblečení má bavlněné až na pár výjimek svršků, které jsou ze syntetiky (bundička,... ).

Pediatrička mi při návštěvě řekla, že je to možná atopický ekzém, vzhledem k tomu, že já jsem ho jako dítě měla. Řekla mi, ať mu ty ostrůvky suché kůže mažu a zkusím mu dávat do koupele olej Linola, až dopotřebuji Weledu.

Píchla mu hexavakcinu. Začátkem příštího měsíce ho čeká další očkování.

Honzíka se snažíme od narození nestresovat a nevystavovat stresu. Zatím nebyl nijak nemocný, kromě novorozeneckého ikteru, kdy musel podstoupit fototerapii.

Přikládám fotografie.

Co myslíte, že by to mohlo být?

S přátelským pozdravem

Anna Růtová

Dobrý den,

předně chci upozornit, že nejsem lékař a tedy nemohu oficiálně takto na dálku "diagnostikovat" povahu ekzému. Mohu vám jen předat své osobní zkušenosti.

Postup lékařky a případná dietní doporučení, která by měla u autoimunit následovat se zaváděním příkrmů, bych u takto rozsáhlého ekzému určitě neváhala konzultovat s dalšími odborníky imunology (pediatr není imunolog, měl by vás tedy při přetrvávajících potížích sám odeslat na příslušné odborné pracoviště). Zkuste se obrátit na kliniku Imunoflow, kde se starají o pacienty také stran eliminační diety (v pozdějším věku zavádění příkrmů) na rozumné úrovni, může se jednat i o reakce na mléko, ale nelze vyloučit ani imunitní změny po očkování, bývá to časté, ačkoli o tom samozřejmě lékaři neradi hovoří a staví se proti tomu, nicméně zkušenosti maminek s praxe jsou jiné a já to rozhodně nepodceňuji.

Případný NT postup topické péče s Vámi mohu v případě zájmu podrobněji zkonzultovat, můžete mě kontaktovat na email pavlanontoxicgmail@gmail.com.

Přeji Vám krásný den.
Pavla