Mohlo by se jednat o ekzém?

Zodpovězené
22. čer 2021

Dobrý den,

dcerka vždy trpěla na ekzém, ale nikdy ne moc extra, vždy nožky, ruce. Teď má tuto partii v pořádku, ale začala se šíleně škrábat, nejvíc trup, záda a krk.. Nastoupila do školky a hodně se jí tam nelíbí. Ještě máme podezření na lepek, vždy mi odmítala pečivo atd. Tak jestli teď ve školce více jí.. Má celá zádíčka, přikládám i foto, zda jde opravdu o ekzém.

Děkuji

Dobrý den,

názvosloví bych neřešila, protože pojmem ekzém Vám lékař označí prakticky každou kožní vyrážku a celkem nic nám to neřekne o tom, z čeho a proč problém vznikl.

Může se jednat o vyrážku na alergickém podkladě, o projev nerovnováhy mikrobioty střev, o potravinové intolerance, tedy imunitní odpověď organismu a může se jednat i o kontaktní ekzém, tedy o sensitivitu na některé chemické látky a některé materiály. Každý projev vyrážky / ekzému na kůži může být samozřejmě zhoršen i stresem, nebo nějakým dalším oslabením, například virové onemocnění.

Prozatím bych vám poradila zkusit eliminovat mléčné výrobky a lepek, tím by se mělo vždy začít, pokud je podezření na imunitní reakci a potravinovou alergii.

Omezte určitě i uměle zpracované potraviny, sacharidy ve smyslu sladkostí a sladkého pečiva, opatrně s ovocem mimo bio certifikaci, které bývá masivně chemicky ošetřeno a zejména děti na taková rezidua velmi často reagují.

Na mazání můžete zkusit na noc dračí krev (sangre de drago), jemně po koupání rozmazat na oblast vyrážky. Sangre de drago je červená pryskyřice, pořádně jí rozmažte do takové světlejší pěny, ráno případně omyjte, použijte pyžamko, kde nevadí, že se může trochu od sangre zamazat, ale vyprat to jde. Můžete střídat se zinkovkou, aby se kůže nepřesušila moc. Sangre působí antimikrobiálně a má i lehce antimykotický účinek, pro případ, že by se jednalo o přemnoženu kvasinku.

Navíc na kůži neštípe ani nepálí, je bezpečná při lokálním použití a dobře hojí a zklidňuje afekty na kůži.

Zinkovku i sangre seženete např. zde na Non toxic eshopu
https://www.prirodaregeneruje.cz/draci-krev/

Přeji Vám krásný den.
Pavla