Oloupaná kůže a žluté nehtíky. Z čeho by to mohlo být?

Zodpovězené
8. dub 2020

Dobrý den,

mám syna 2,5 r. Nedávno se mu na rukou i nohou oloupala kůže kolem nehtíků na bříškách prstů. S doktorkou jsme to zatím nechali, jelikož žádné začervenání nebo vyrážku k tomu neměl. Nyní mu zežloutly nehty na nohou. Nevím, zda to spolu souvisí. Lékařka žádné celkové onemocnění neobjevila, takže jsme dostali mastičku Canesten, kdyby to byla plíseň.
Jinak nepoužíváme žádnou chemii v domácnosti. Včera se mu ale zase oloupala kůže, tentokrát na dlaních.

Nemáte nějakou zkušenost, z čeho by to mohlo být?

Občas ho to i bolí. Jediné, co se asi v tu dobu změnilo je, že jsem začala dávat prací prášek do bubnu k prádlu (prací soda+mýdlo+zmekčovač) a taky jsem někde četla, že by to mohlo být ze zimních bot a rukavic, jenže ty už teď dlouho nenosí.

Děkuji

Dobrý den,

bohužel bez fotky se mi to těžko posuzuje, nicméně pokud jsou zažloutlé nehtíky, také bych usuzovala na plíseň.
Olupování kůže na dlaních často také může nastat pro proběhlé viróze, případně onemocnění typu ruka noha pusa, dále po léčbě atb nebo jiných lécích.
Pokud však žádnou virózu ani léky neprodělal, pak bych usuzovala na problém spojený s plísní, některé materiály to bohužel mohou způsobovat, zapaření atd.
Doporučuji podávat probiotika a potírat postižená místa hypermanganem, případně lze dělat také obklady z roztoku jablečného octa, chce to ale skutečně denně na minimálně 20 min.
připravte 1 lžíci s filtrovanou nebo kojeneckou vodou cca 100 ml, namočte vhodnou textilii nebo gázu a přiložte na postižené místo, případně zajistěte ještě další suchou textilií.
Upravte stravu, vynechejte cukr, bílou mouku a rafinované potraviny.
V praní raději uberte sodu, nedávejte více, než jednu lžičku, mohla by dráždit. Perte na vysoké teploty a případně dejte i dvojité máchání.
Na promazání můžete zkusit Mumio mast, osvědčuje se na kvasinkové a plísňové ekzémy. Mazat jen lehce, příliš nemastit.
https://www.lekarna.cz/dr-dudek-mumiomast-30ml/

Přeji Vám krásný den.
Pavla