Přírodní kosmetika a akné. Jaké krémy, čistící tonika a pěny vybrat? Anebo koupit něco jiného?

Zodpovězené
19. bře 2019

Dobrý den,

byla bych moc ráda za pomoc ohledně přírodní kosmetiky a léčby akné. To mě trápí už od puberty, takže nějakých 15 let. Po porodu a během kojení došlo k výraznému zhoršení (už 3 měsíce nekojím). V současné době se snažím pleť dávat do kupy vyváženým jídelníčkem (hodně ovoce, zeleniny, čisté vody, žádná smažená, pálivá jídla, vynechání sladkostí) a biostimulačním laserem, ale ráda bych udělala změnu i v kosmetice. Používám především péči od Nivea pro normální pleť, protože i když mám akné, tak nemám mastnou pleť.

Mohla byste mi dopuručit značku(y), ze které bych měla kosmetiku vybírat? Koukám na krémy, čistící tonika a pěny Weleda, Lavera a Urtekram, ale nevím, jestli jsou složky, které zhoršují rozšířené póry a pupínky a na co si tedy mám dát pozor.

Moc děkuji

Dobrý den, děkuji za dotaz. Akné mě také trápilo mnoho let, i přes dospělý věk. Trpím na kombinaci smíšené a citlivé pleti, velmi reaguje na výkyvy hormonů, ale dost špatně také na chemii. Pokusím se tedy poradit, co zafungovalo mně. Předně bych doporučila opustit konvenční kosmetiku. Přemíra chemické péče narušuje naši přirozenou ochrannou barieru kůže, činí jí pak vyloženě závislou na topické péči, sama se pak o sbe evelmi obtížně stará. Příliš agresivní chemií v kosmetice si likvidujeme náš kožní ekosystém, mikrobiom kůže.
Z hlediska životosprávy velmi doporučuji saunu, která funguje pro kůži jako skutečně účinný detox. Jestli se necítíte v sauně dobře, aplikujte jen infrasaunu, případně lze zakoupit tzv. obličejovou saunu, která v případě nachlazení slouží jako inhalátor, ale velice pěkně čistí póry, nemusíte utrácet za zbytečně agresivní pěny a chemické odličovače a čističe, které jsou vždy na bázi agresivních syntetických tenzidů, navíc mnohdy synteticky parfemované a obsahující celou škálu škodlivých lítek, ropnými složkami počínaje, dráždivými konzervanty konče.
Ve stravě jste již změny zavedla, doporučuji ještě vysadit mléko a nahradit ho pouze mléčnými fermenty, pokud jsou tyto živgé, takže například kozí kefír, kvalitní jogurtsy, nejlépe domácí, bez aditiv, s živou kulturou /doporučuji například finské kultury Viili a Filmjolk pro jogurtování v domácích podmínkách bez jogurtovače, úžasná záležitost, poptat můžete zde ve fb skupině, nebo mne zkontaktujte na fb a očkovací dávku vám pošlu: https://www.facebook.com/groups/1403279383312110/
Můžete také vyzkoušet tibi krystaly, mnoha lidem s akné zabrala právě tato kultura (stav kůže a střevní mikrobiom mají souvislost)

Na obličej bych doporučila přestat používat konvenční kosmetické prostředky na čištění a konvenční krémy. Čistit lze horkou převařenou vodou s kapkou jablečného octa a hydrolátem, nepoužívejte mýdlo (zásadité ph pleti nesvědčí). Na odlíčení používejte olej, postup jsem podrobně popsala zde:https://www.netoxickadomacnost.cz/Pece-o-plet-pomoci-pr...

Jako krém doporučuji volit lehký fluid nebo lehký krém, v okolí očí, kde se vám pupínky netvoří, můžete ale použít i malé množství bambuckého másla nebo oleje (argan, jojoba, hroznojádrový..)-
Z běžně dostupných krémů, které se mi osvědčily na mastnou či aknózní pleť doporučuji Weleda skin food light : https://www.drmax.cz/weleda-skin-food-light-75-...
(pozor, nezaměnit s původní verzí Weleda skin food, která je o poznání hutnější), případně Weleda mandlová pro citlivou pleť. Jestli seženete vzorečky, vyzkoušejte oba, pokud ne, pak bych dala přednost skin food light, ale i ta mandlová Weleda pro citlivou neucpává pory a rychle se vstřebává.
Velmi pěkně na aknózní pleť sedí také meduňkový krém od Dr. Hauschka, opět bych nejprve zkusila sehnat vzoreček, neboť jde již o dražší kosmetiku. https://www.mall.cz/problematicka-plet/dr-hausc...

Přeji Vám krásný den.
Pavla