Přírodní repelent v druhém trimestru. Může celodenní inhalace EO uškodit miminku?

Zodpovězené
22. čer 2021

Dobrý den,

jsem v 21. tt a ráda používám všechnu přírodní kosmetiku včetně mýdel, saponátů, doma čistím hlavně octem.

Teď jsem dostala od kamarádky přírodní repelent s obsahem těchto EO: Směs éterický olejů - bazalka sladká, eukalyptus citronovonný, hřebíček, lavandin, rozmarýn, tea tree. Sice ho nijak neinhaluji, ale vůně je dost pronikavá a cítím ji celý den (pobyt v přírodě, musela jsem se nastříkat několikrát).

Myslíte, že tato celodenní inhalace EO může nějak uškodit miminku? Myslela jsem si, že bude lepší než chemický repelent, ale teď jsem na vážkách, jelikož většina vyjmenovaných olejů není v těhotenství vůbec doporučována.

Děkuji moc za názor.

Dobrý den,

chemickým insekticidům v těhotenství se vyhýbejte, jedná se ve většině případů o hormonální disruptory, které mohou mít negativní dopad na vývoj a zdraví plodu.
Ohledně použití EO v těhotenství je vždy ideální poradit se s certifikovaným aromateraputem, kvalitní odborné informace najdete např. na blogu
www.aroma-atelier.cz.

V repelentu, který uvádíte, nevidím vyloženě konraindikační eo, takže s rozumem se použít dá, ale důležitá je také koncentrace, pokud byste měla pocit, že Vám vadí, tak nepoužívat a spíše se zaměřit na hydroláty, nebo levanduli samotnou, ta je v těhotenství bezpečná.

Zde kopíruji několik důležitých informací k použití eo během těhotentsví a kojení.

Zde výčet EO, jejichž použití by mělo být omezeno v těhotenství a během kojení:
U těchto EO je stanovena maximální dermální dávka.
(Butje, 2017 cituje Tisserand a Young, 2014).

Poraďte se vždy s vystudovaným aromaterapeutem v případě použití. Použití je omezeno z důvodu obsahu složek v éterickém oleji jako je citral, 2-fenylethylakohol, octyl acetát, benzyl isothiocyanát:

Bazalka citronovonná, Ocimum x citriodorum
Kadidlo druh papyrifera, Boswelia papyrifera
Champaka absolue, Michelia champaca
Eukalyptus druh staigeriana, Eucalyptus staigeriana
Citrón listy, Citrus limon
Citrónová tráva, Cymbopogon citratus
Litsea cubeba, Litsea Cubeba
Meduňka, Melissa officinalis
Melaleuca teretifolia
Myrta citronovonná, Backhousia citriodora
Lichořeřišnice větší, Tropaeolum majus
Leptosperumum petersonii
Mateřídouška Thymus x citriodorus
Verbena (Sporýš), Aloysia citriodora

Zde dobrý článek o bezpečném používání eo během těhotenství a kojení, pokud neumíte aj, tak použijte translator.

https://www.usingeossafely.com/using-essential-...

Přeji Vám krásný den.
Pavla