Probiotika Gut pro Infant. Lze užívat ještě po expiraci? Lze i nadále užívat, když je dcera zdravotně v pořádku?

Zodpovězené
12. lis 2020

Dobrý den,

dcera se narodila 6/2018. Byla plně kojena, přikrmována od 6 měsíců, asi 2 měsíce po zavedení příkrmů se jí objevily na kůži flíčky, naštěstí pouze v malém množství, třeba 2 na zadečku a 1 na tváři.

Očkování jen povinné (Hexa) v 8, 12 a 21 měs., MMR zatím nemá.

"Ekzém" jsem řešila asi půl roku, byla jsem na dietě, zkoušela jsem vypozorovat, co vadí, nicméně jsem ve finále na nic nepřišla. Mazala jsem zinkovkou od Weledy, pily jsme obě Rooibos, přešla jsem na NT kosmetiku (ještě nejsme úplně na 100 % NT). Pořídila jsem probiotika Gut Pro Infant, které užívá od léta 2019, tedy od 1 roku věku, doposud.

Asi od Vánoc 2019, tedy od roku a půl věku, už je dcera čistá. Jí všechno, na nic nereaguje, pouze po větším množství jahod a dýňového kompotu se jí objeví pár pupínků na hrudníku a bříšku, za pár dní zmizí. Kojila jsem do 6/2020, tedy do 2 let.

Chci se zeptat: Za prvé - probiotika mají uvedenou dobu expirace 11/2020, ale určitě uvnitř je ještě tak na 2 měsíce užívání. Mohu doužívat nebo je nutné vyhodit?

Druhý dotaz - má dcera v probiotikách pokračovat nebo už se to nedoporučuje, když je zdravotně OK?
Nebo dlouhodobé užívání probiotik nemůže uškodit? Nebo je lepší užívání jen při nemoci?

Třetí dotaz - v dubnu/květnu 2021, tedy těsně před 3. narozeninami, čeká dceru očkování MMR (poslední povinné do školky). Doporučujete před očkováním a po něm něco užívat, např. ta probiotika?

Mažu dceru asi 1x týdně dětským tělovým máslem od Purity Vision, dochází nám. Mohu v něm pokračovat nebo doporučujete jiné mazání?

Děkuji za odpověď.

Krásný den.

Dobrý den,

Dotaz probiotika: po expiraci ztrácí probiotika potenci, ale nemusí to být nijak razantní, tedy zkusit můžete, případně se poraďte na terrapotheka.cz, zda má smysl je ještě podávat, nebo už mohou být zcela neúčinná. Uškodit by jí to ale nemělo.

Dotaz dvě: pokud se Vám zdá dcera v pořádku, pak bych probitoika dávala už jen nárazově, například v rámci prevence v období zvýšených respiračních onemocnění. Momentálně bych je raději podávala kvůli vyššímu riziku onemocnění Covid, kde mnohdy bývají jako běžný symptom i trávicí potíže, ale je to na Vás. Dlouhodobé užívání probiotik z mého pohledu škodit nemůže, pokud jsou kvalitní a pokud se nejdná o pacienta, kde je naopak probiotická terapie spíše kontraindikací, což jsou např. pacienti s onemocněním SIBO, nebo v některcýh případech během imunosupresivní léčby.

Dotaz tři: Ano, v tomto případě určitě minimálně probiotika, při dobré snášenlivosti také raw vitamin C (například Acerolu, nebo lyofilizované ovoce, černý rybíz například. Velmi dobrou kvalitu lyofil.ovoce seženete na lyopotraviny.cz) plus pravidelné koupele v epsomské soli po očkování.

Máslo: Pokud Vám vyhovuje, není problém s ním pokračovat i nadále. Pokud by se objevil ekzém a pokožka by potřebovala více terapeutickou péči, pak bych volila například tělové mléko od zn. Hemptouch.

Přeji Vám krásný den.
Pavla