Složení kosmetiky. Poradíte, prosím? A jaký názor máte na výrobky Tierra Verde, Purity Vision a Urtekram?

Zodpovězené
31. srp 2021

Dobrý den,

již několik měsíců přecházím na přírodní kosmetiku a celkově na "non toxic domácnost" zejména kvůli aktuálnímu těhotenství, kožním problémům a problémům se štítnou žlázou (lékaři nezjistili příčinu potíží a mě napadlo, zda to nemohli způsobit endokrinní disruptory, které jsem našla snad ve veškeré kosmetice, co mi v koupelně ležela).

Snažím se číst si složení kosmetiky, ale také jsem se často spoléhala na to, že kosmetika má jisté certifikáty, ale teď jsem dvakrát narazila na "problém".
Chtěla jsem si koupit krém, ve kterém jsem našla Benzyl salicylate. V encyklopedii na stránkách Biooo.cz mají tuto látku zařazenou ve skupině výborné, ale dle jiných zdrojů se tato látka řadí právě k endokrinním disruptorům. Nevím tedy, zda se mám této látce v kosmetice vyhýbat či nikoli.

Druhá látka, která mě zajímá je Cocamidopropyl betaine. Ten jsem našla v intimním mýdle od společnosti Caltha. Informace o této látce jsou taky rozporuplné, na některých stránkách jsem našla, že bych se jí měla vyhýbat v těhotenství, na jiných zase, že je to dobrá náhrada jiných škodlivin. Tak z toho jsem zmatená taky.

Můj poslední dotaz je následující: Jaký máte názor na výrobky Tierra Verde (prací gely, prostředky na úklid), Purity Vision a Urtekram a zda ji doporučujete i v péči o pokožku novorozence.

Děkuji Vám velice za odpověď.

Dobrý den,

složku cocamidopropopyl betain nelze hodnotit jako NT, ani jako kompromis. Je to ostatně oficiálně uznaný kontaktní alergen (dokonce byl vyhlášen alergenem roku 2004).
Informace o ní rozporuplné nejsou, pouze si tuto složku někteří výrobci snaží obhájit, protože se jim nechce ji nahrazovat (je levná a dobře pění).
Neexistuje jediný důvod, proč tuto složku tolerovat a my to v rámci NT metody rozhodně nedoporučujeme. Existují bezpečnější produkty.
Oficiální stanovisko o CMPB, alergen
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11753899/

Benzyl salicylate patří k složkám esenciálních olejů, resp. jejich vůní. Těchto složek je celá řada a některé z nich mohou být alergizující, záleží na citlivosti konkrétního jedince. Původ tedy lze označit za přírodní a non toxic, problematická může být tato složka u alergiků nebo osob citlivých konkrétně na tuto složku, ale takové riziko existuje u stovek přírodních látek, protože alergické reakce nemusí být vždy spojeny jen se syntetickou látkou, ale také s látkou přírodního původu.

O hormonálně disruptivní aktivitě některých složek esenciálních olejů se vedou diskuze (řešilo se to dokonce i ve spojení s levandulí, více viz. Tisserand, nakonec se však disruptivní efekt nepodařilo prokázat).

Zatím však existují rozpory a nelze tyto složky automaticky označit jako endokrinní disruptory, případně nevíme, do jaké míry škodlivé (množství, podmínky espozice atd). V každém případě v rámci NT vždy doporučujeme, zejména dětem do dvou let (tam bez výjimky) a těhotným ženám, nepoužívat přípravky přírodní kosmetiky, kde jsou ve velké míře a koncentraci použity esenciální oleje. Existují non toxic produkty, kde se tyto nepoužívají, nebo jen ve velmi bezpečných a minimálních koncentracích.
V osobní péči lze esenciální oleje nahradit hydroláty, ty mají bezpečný profil.
Endokrinní disruptory mohou mít původ i v běžných látkách např. živočišného původu, příkladem mohu uvést kravské mléko, které je silně estrogenní, zejména pokud je z konvenční produkce.
Hormonálními disruptory jsme obklopeni neustále, vyhnout se jim nelze. V osobní péči není potřeba se nějak striktně stranit esenciálním olejům, ale doporučujeme je používat s mírou a případně se s použitím poradit s certifikovaným aroma terapeutem.

Více k problematice esenciálních olejů v těhotenství např. zde v článku:
http://www.aromaspol.cz/clanky/esencialni-oleje...

Orientovat se ve složení bez patřičné odborné znalosti a vzdělání, včetně dlouholeté praxe v posuzování non toxic kosmetiky, je pro běžného laika bohužel takřka nemožné. Dostupné databáze se mohou lišit v posuzování bezpečnosti a Vy nebudete vědět, které informace jsou tedy relevantní. U některých látek dochází k jejich přehodnocování a nebylo to ještě zohledněno nebo aktualizováno. U mnoha složek existují potenciální rizika, která však databáze neuvádí. Tvrzení výrobců je často závádějící, je logické, že je v jejich obchodním zájmu použité složky obhajovat a zlehčovat jejich rizika.

Ad. dotazy na kosmetiku.
U všech Vámi jmenovaných značek lze nalézt produkty s čistým složením, stejně jako produkty, které by naším hlediskem posuzování non toxic neprošly. Nemáte-li chemické vzdělání, není ani možné Vám přesně vysvětlit definice a kritéria non toxic "třídění", dokonce ani to chemické vzdělání často nestačí, proto posuzování non toxic produktů v rámci naší komunity provádíme v teamu s odborným garantem.
Chcet-li mít jistotu, že daný produkt splňuje požadavky non toxic kritéria, máte coby spotřebitel možnost nakupovat na schválených NT eshopech, kde proběhla kontrola třídění sortimentu tak, aby nabízené výrobky splňovaly non toxic požadavky.
Najdete tam i některé NT produkty Vámi zmíněných značek, včetně výrobků pro děti od PV, tím tedy poznáte, které jsou ok.

(nejsme provozovateli těchto eshopů a nemáme žádné komerční spojení, pouze domluvu o kontrole produktů v zájmu spotřebitelů z NT komunity)

NT eshopy, kde najdete kompletní sortiment splňující NT požadavky jsou např.:
www.netoxickadomacnost.cz
www.prirodaregenerujenas.cz
www.zerotoxic.sk

Přeji Vám krásný den.
Pavla