Suché flíčky po těle dítěte. Večer červené. Co to může být spouštěčem?

Zodpovězené
17. srp 2022

Dobrý den,

prosím, potřebovala bych poradit, už jsem opravdu bezradná 🤦

Naší holčičce je nyní 13 měsíců, od jednoho roku se jí začaly objevovat na tělíčku tyto flíčky. Dle rady to vypadalo jako reakce na kravskou bílkovinu, proto jsem vyměnila Hipp combiotic 3 za Nutrilon allergy care 2, dostává ráno a večer, přestala jsem dávat jogurty, dostává ke svačině jen bio ovocné kapsičky, k obědu kupuji skleničky značky Babydream, sem tam bezlepkové křupky jako mňamku, dále okurku, papriku, banán, jablíčko - odpoledne, suchý rohlík, pije obyčejnou vodu.

Koupeme jen ve vodě ( ale přijde mi, že jakmile se na ty flíčky dostane voda, tak zčervenají ) mažu po koupeli zinkovou mastí a dávám 5 kapek fenistilu.

Ráno nejsou flíčky červené, ale jsou tam jako by suchá místa, viz foto, ale během dne jakoby vylezou.

Už nevím, co by mohl být spouštěč 😔

Napadá mě ten rohlík...lepek? 🤔

Je pravděpodobné, že když nyní tělíčko reaguje, že pak bude moci jíst vše normálně?
U nás v rodině není žádná alergie na lepek či kravskou bílkovinu.

Prosím poraďte 🙏 moc děkuji.

Dobrý den,
potravinové intolerance jsou u dětí tohoto věku velmi časté. Neplést si alergie a intolerance, alergie jsou poměrně snadno zjistitelné krví, existují k nim i genetické predispozice, ale není to vždy pravidlem. U dětí se mohou v pozdějším věku provést testy Ig, které některé alergie odhalí, intolerance se mohou zjišťovat hůře, protože imunita a reakce střev na zavádění příkrmů v tomto věku je velmi dynamická a může se měnit, proto ani většina lékařů nechce děti v tomto věku testovat, nemusí to být vůbec průkazné.
Obvykle dělá problémy v tomto věku kravská bílkovina, ale také přemíra sacharidů a lepek nebo vaječný bílek.
Většina dětí se po eliminaci těchto častých alergenů zlepší a postupně se pak může v určité míře problematické potraviny do stravy vrátit, ale tolerance jsou individuální, některé děti je nesnesou ani po eliminaci.
Stravu v takových případech doporučuji vždy konzultovat s kvalitním výživovým specialistou, laik nemá ani znalosti ani dostatečné zkušenosti v praxi, aby nutričně poskládal jídelníček i intolerancí správně a nedocházelo k nutriční disbalanci.
Můžete se obrátit např na Stefanii Zanconato z www.naturapura.cz, která má zkušenosti s terapií autoimunitních chorob a spolupracuje s lékaři funkční medicíny.

Přeji Vám krásný den.
Pavla