Vláknina ve stravě u 16m. dítěte. Jakou byste poradila?

Zodpovězené
15. lis 2019

Dobrý den,

dceři je 16 měsíců. Kojím. Probiotika bere skoro 3 měsíce Gut pro infant.
Strava normální - dopo. - bezlepková kaše (pohanková, jáhlová) s ovocnou přesnídávkou, oběd - maso, šťáva, příloha, svačina - občas jogurt, občas pudink nebo chleba s avokádem, večer - dušená cuketa. Plus ještě v průběhu dne okurek, křupka. Pije vodu / rooibos. Kojím ve dne i v noci velmi často.
Asi týden ji trápí zuby a teď asi čtvrtý den má strašně tuhou stolici. Kakání ji zjevně nebolí, zadeček bolavý nemá.

Ráda bych zavedla nějakou vlákninu. Poradila byste mi jakou?

Dcera trpí na ekzém. Má stabilně na zadečku na obou půlkách, naštěstí ne rudý a mokvající, ale jen světlé pupínky. Teď asi necelý měsíc už i na obličeji pár ložisek. Svědí ji jen zadeček, obličej naštěstí ne.

Děkuji pěkně.

Dobrý den,

u takto malých dětí bych se obávala klasické vlákniny typu psyllium, není to pro jejich střeva ještě vhodné, volila bych tedy spíše pyré z hrušky, dušená jablka (ovoce dušené a rozmělnit nebo pomixovat), lze také použít sušení švestky a podusit je.
U zubů bývá často problém s ekzémem a stolicí, běžně bývají průjmy nebo naopak zácpy.
Pozor na příliš mnoho sacharidů ve stravě, snažte se to korigovat jak u sebe, tak dítěte, více se zaměřte na vývary, živočisný tuk, kvalitní maso. Potíže s trávením a ekzémy mohou často způsobovat nerozpoznané potravinové intolerance, bohužel velmi běžné jsou intolerance mléka a vajec, pokud by problém přetrvával, zkuste na 2 měsíce eliminační dietu.
Do kaší je možné přidat vhodný za studena lisovaný olej, ten také stolici změkčí. Olivový extra virgin, může být také lněný nebo i dýňový.
Na zadeček non toxic zinkovku nebo měsíčkovou weledu, případně výborný je diaper krém od wooden spoon.
https://www.bioruze.cz/p/ochranny-krem-proti-op...

Přeji Vám krásný den.
Pavla