Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Vyrážka. Co by to mohlo být?

Zodpovězené
18. pro 2019

Dobrý den,

na břiše se mi udělali takovéto fleky. Nijak nebolí, svědí jen, když se poškrábu a ani nějak nemokvají. Je to jen červené a kůže mi na dotek přijde suchá.

Nevíte, co by to mohlo být?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle fotky nemohu bohužel s přesností diagnostikovat původ ekzému, mohu pouze poskytnout možné příčiny a názor, jak bych směrovala ošetření. Nezdá se mi, že by se jednalo o bakteriálně infekční či virotický projev, tam by se ekzém pravděpodobně více šíři, bolel, mokval, svědil. Zde se může jednat spíše o ekzém coby symptom potravinové intolerance či reakce na někeré potraviny, které špatně trávíte, disharmonie mikrobiomu, případně mykotický ekzém. V obou případech je typické ošetření podobné, proto bych doporučila na zklidnění zinek , ideální ve formě non toxic zinkové masti (seženete na non toxic eshopech prirodaregeneruje.cz nebo netoxickadomacnost.cz, pěkná je složením např. zinková mast od včelařství Horákovi, tu najdete i jinde na netu, nebo diaper krém od Weledy, Badger či Wooden spoon, ty všechny obsahují zinek v kombinaci s oleji či másly. Můžete ale použít i domácí verzi zinkové masti, pokud seženete v lékárně čistý prášek zinc oxidu, ten lze pak jednoduše vmíchat s vhodným olejem (např. jojobový, meruňkový, mandlový), nebo rozetřít na vlhkou pokožku, ale na tento typ ekzému bych volila i kombinaci zinku a propolisu, pokud snášíte včelí produkty. Propolis působí antimikrobiálně, antifungálně a pomůže hojení. Můžete jej použít buď v nějaké non toxic masti, nebo ve formě propolisové tinktury, tu lze použít buď přímo na kůži ředěnou 1:2 ( prosím nejprve proveďte test snášenlivosti), nebo pár kapek propolisové tinktury smíchat s malým množstvím prášku zink oxidu, vzniklou řídkou kašičku pak použít na potírání.
Na potírání lze také použít ředěný hypermangan, barva roztoku by měla být světle fialová.
Pokud by se jednalo o mykotický původ, doporučuji ještě do stravy zařadit přirozená probiotika )například kvalitní domácí kysané zelí), případně kvalitní orální probiotika, výrazně omezit nebo i dočasně vyloučit cukr, sladkosti, sladké nápoje a sladké ovoce (hlavně sušené) a omezit bílou mouku a rafinované potraviny. Tyto složky stravy přispívají k množení patogenních bakterií a zejména candidy v našem střevě a to pak sekundárně ovlivńuje ekzematické projevy na kůži.
Potravinové intolerance jsou již náročnější na rozpoznání, tedy bych nejprve začala tímto režimovým opatřením a teprve v případě, že by se stav nezlepšil, volila bych eliminační hypoalergenní dietu.
Neuděláte chybu ani podporou jater, která mají také svůj významný vliv u projevu ekzémů. Zvolte např. kvalitní extrakt z ostropestřce, sangre de drago je také hepatoprotektivní (tu lze použít i zevně na potírání postiženého místa) a mnoho dalších bylin, běžně najdete na netu, pokud si zadáte "byliny játra".
Dračí krev lze použít i ve formě masti
https://www.prirodaregeneruje.cz/sangre-de-drag...
nebo v tekuté verzi
https://www.a-freewine.cz/dary-prirody/sangre-d...

https://www.prirodaregeneruje.cz/draci-krev/


Přeji Vám krásný den.
Pavla