Vyrážka. Co myslíte?

Zodpovězené
9. zář 2021

Dobrý den, paní doktorko,

synovi (8 měsíců) roste zoubek, je plačtivý, ale nemá teploty. Včera se mu udělala takováhle vyrážka. Konzultovala jsem s Dr. po telefonu a prý jde o štípance. Syn spí v dlouhém pyžamku a nikdo jiný na sobě nic nepozorujeme, tak si tím nejsem jistá. Máme mazat Fenistilem a Sudocremem. Ještě bych dodala, že má průjem.

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na začátek jen drobně poupravím, nejsem lékařka, tak jen aby nedošlo k omylu🙂.
Nicméně s podobnými reakcemi na růst zubů se setkáváme běžně, růst zubů velmi silně stimuluje imunitu, dochází v rámci dásně až k zánětlivé reakci a tyto "horké ekzémy" se často objevují jednak v oblastech tváře, ale běžně i jinde na těle. Spíš než štípance bych se přikláněla ke kopřivce, alergické reakci, kterou mohlo způsobit cokoli např. z potravin, protože právě v období růstu zubů může imunita reagovat až hyperaktivně. Případně se jedná přímo o vedlejší reakci na mírný zánět v dásních, který růst zubů může vyvolat. Dítě cítí diskomfort, takže je nervózní, špatně spí a mohou se objevit i průjmy a teploty, také jsme se s tím setkali.

Pokud není dítě na umělé výživě a je kojené, pak doporučuji kojit, kojit a kojit, a pokud možno to nejhorší období nic jiného nepřidávat. Jedině kojení je pro dítě psychologickou posilou a uklidněním, současně se zklidní střeva, pokud nepřijímá ke kojení jinou stravu.

V rámci non toxic péče bych před Sudocremem preferovala non toxic zinkovou mast s lepším složením, v Sudocremu je zbytečně mnoho syntetických a potenciálně dráždivých složek.
Zinkovou mast s přátelštějším složením můžete zakoupit již i v běžné kamenné prodejně, např. drogerie DM mají od značky Purity vision tuto:
https://www.dm.cz/purity-vision-bio-mesickova-z...

Přeji Vám krásný den.
Pavla