Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Vyrážka. Co myslíte?

Zodpovězené
9. zář 2021

Dobrý den, paní doktorko,

synovi (8 měsíců) roste zoubek, je plačtivý, ale nemá teploty. Včera se mu udělala takováhle vyrážka. Konzultovala jsem s Dr. po telefonu a prý jde o štípance. Syn spí v dlouhém pyžamku a nikdo jiný na sobě nic nepozorujeme, tak si tím nejsem jistá. Máme mazat Fenistilem a Sudocremem. Ještě bych dodala, že má průjem.

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na začátek jen drobně poupravím, nejsem lékařka, tak jen aby nedošlo k omylu🙂.
Nicméně s podobnými reakcemi na růst zubů se setkáváme běžně, růst zubů velmi silně stimuluje imunitu, dochází v rámci dásně až k zánětlivé reakci a tyto "horké ekzémy" se často objevují jednak v oblastech tváře, ale běžně i jinde na těle. Spíš než štípance bych se přikláněla ke kopřivce, alergické reakci, kterou mohlo způsobit cokoli např. z potravin, protože právě v období růstu zubů může imunita reagovat až hyperaktivně. Případně se jedná přímo o vedlejší reakci na mírný zánět v dásních, který růst zubů může vyvolat. Dítě cítí diskomfort, takže je nervózní, špatně spí a mohou se objevit i průjmy a teploty, také jsme se s tím setkali.

Pokud není dítě na umělé výživě a je kojené, pak doporučuji kojit, kojit a kojit, a pokud možno to nejhorší období nic jiného nepřidávat. Jedině kojení je pro dítě psychologickou posilou a uklidněním, současně se zklidní střeva, pokud nepřijímá ke kojení jinou stravu.

V rámci non toxic péče bych před Sudocremem preferovala non toxic zinkovou mast s lepším složením, v Sudocremu je zbytečně mnoho syntetických a potenciálně dráždivých složek.
Zinkovou mast s přátelštějším složením můžete zakoupit již i v běžné kamenné prodejně, např. drogerie DM mají od značky Purity vision tuto:
https://www.dm.cz/purity-vision-bio-mesickova-z...


Přeji Vám krásný den.
Pavla