Vyrážka na obličeji. Potničky nebo ekzém?

Zodpovězené
20. lis 2021

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na vyrážku na obličeji. Je mu 4 měsíce a vyrážka se pořád objevuje na jedné tvářičce a teď se přidala i druhá tvářička. Snažím se potírat černým čajem a zinkovkou nebo Sudokremem. Ale žádné zlepšení. Já jsem tedy atopik a ekzémy mi nejsou cizí. Malý je na umělé stravě (Nutrilon Comfort od 2 měsíců) a nebyly problémy. Tak nevím, zda jsou to potničky nebo nějaký ekzém.

Děkuji a přikládám fotku.

Dobrý den,

s ohledem na Vaši diagnózu je poměrně dost pravděpodobné, že i dítě bude mít sklony k atopii nebo alergii. Příčin, které akcelerují vznik ekzémů je mnoho. Například horší snášenlivost dráždivých chemických látek (materiály textilu, prací prášek, parfumace atd.). Také některé potraviny, nebo exogenní alergeny z prostředí.

U atopiků v tomto věku se to těžko odhaluje. Testy takto malým dětem se nedělají, případně nejsou průkazné, proto se většinou volí eliminační dieta, nebo UM. Ani UM není dokonalé ve smyslu snášenlivosti. Stále se tu bavíme o nějaké umělé, tedy nepřirozené stravě, která může pro dítě s problémy představovat potíže. Můžete zkusit ještě změnit za jinou značku UM.

V rámci péče by opravdu nebylo na škodu zajistit alespoň z části netoxickou domácnost. Minimálně praní je dost zásadní u alergiků. Pozor také na dudlík, některé umí ekzémy na tvářích razantně horšit.

Konkrétní postupy a návody na non toxic domácnost i péči najdete souhrnně v nové knize Svět non toxicSvět non toxic, jejímž jsem autorem společně s kolegyní Ing. Katarínou Hrivňákovou.

Svět non toxic: Méně je více

Svět non toxic: Méně je více je kniha o životním stylu a způsobu života, který hledá alternativy k průmyslově vyráběným produktům. Autorky využívají možností, které nám nabízí příroda. Kniha obsahuje informace pro začátečníky a také pro pokročilé ve světě non toxic.

Pokud nezabírá zinkovka,

Zinková mast s měsíčkem BIO Purity Vision 70 ml

  1 zkušenost

Zinková mast s měsíčkem BIO Purity Vision 70 ml je z tradiční zinkové masti.

můžete zkusit dětský krém pro atopiky od Odylique. Lépe se vstřebává a lépe hydratuje a klidní podráždění.

ODYLIQUE Krém pro atopickou a citlivou pokožku Baby Repair

ODYLIQUE Krém pro atopickou a citlivou pokožku Baby Repair je tekutý všestranný krém o obsahu 60 ml. Je vhodná už pro miminka od 3 měsíců. Krém je bez alergenů.

Přeji Vám krásný den.
Pavla