Vyrážka v obličeji a na rukách. Co byste poradila?

Zodpovězené
12. srp 2021

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat ohledně vyrážky u 6týdenního chlapce.

Původně dle MUDr. hormonální nerovnováha, která bude trvat až měsíc. 😬

Je na UM KENDAMIL.

V obličeji se mu udělala vyrážka - vypadala jako novorozenecké akné. Vysušovali jsme pupínky černým čajem, nicméně se mu v obličeji rozjela "krupička" tak i na obou ručičkách (rameni). Líčka, bradu má takové více suché. MUDr. nám doporučila Sebclair krém, mažeme zatím 1 den.

Děkuji

Dobrý den,

osobně bych se přikláněla k novorozeneckému akné, případně novorozeneckým ekzémům, které způsobuje patogenní kožní mikrobiom. Ten vzniká zejména tehdy, když není dítě porozené vaginálně, dále také v případě omytí dítěte a odstranění mázku, který neměl dostatek času na vstřebání do pokožky. Jakékoli zásahy chemickými látkami do citlivé dětské pokožky se podporuje úbytek přátelských bakterií, omývání dětí konvenční kosmetikou nebo nedejbože dezinfekčními přípravky, výrazně narušuje kožní mikrobiom dítěte, který má pro zdraví pokožky srovnatelný význam, jako infantilní mikrobiom střevní.

Vzhledem k tomu, že dítě není kojené (píšete, že podáváte UM) nedostává potřebné protilátky z mateřského mléka a bude muset s patogenním osídlením bojovat jinými prostředky, může to chvíli trvat, než se jeho vlastní imunita vyvine a nastartuje natolik, aby se pokožka dostala do rovnováhy. V případě nekojených dětí s ekzémy hned od narození lze určitě doporučit kvalitní probiotika pro kategorii dětí hned od narození, v tomto případě určitě probiotika Smidge infant, nevím o žádných jiných s lepším složením. Začínat na nejnižší dávce, můžete se kdyžtak o přesném podání poradit přímo na eshopu:
https://www.terrapotheka.cz/smidge-infant

Ke krému, který Vám vybrala lékařka se bohužel nemohu vyjadřovat, nemohu zpochybňovat terapii lékaře, nicméně u tohoto typu vyrážky se osobně domnívám, že mastný krém tomu nepomůže, ba naopak. Pokud to mazat chcete, určitě to zkuste, s ohledem na moje zaměření non toxic to pochopitelně není v souladu s tím, jak podobné věci radíme ošetřovat, protože složení je z našeho pohledu NT nevhodné.
Lékař však léčí dle daných konvenčních metodik, takže na Vás patrně pár mastí ještě vyzkouší.

Buďte velmi opatrná s výběrem kosmetiky na dítě, pokud jste členem na skupině Svět non toxic, podívejte se do souboru péče o dítě, ať víte, co zkusit na mytí, eventuelně základní infa najdete i na webu svetnontoxic.org
Já bych radila potřít pokožku hydrolátem (Květová voda, lze sehnat na nt eshopech, např. heřmánek od značky Alteya, nebo zkusit i květovou vodu pro miminka v DM od značky Purity vision). Jemně do ní zapracovat čistý oxid zinku, prášek Vám mohou odsypat v lékárně, nechte si odsypat zinc oxid do lékovky, 30 g postačí, pokud by některá lékárna odmítla prodat surovinu, pak lze běžně sehnat na nt eshopech, např. zde
http://www.prirodaregenerujenas.cz/oxid-zinecnaty/

Hojení může chvíli trvat, protože kůže momentálně není adekvátně osídlená.

Zkuste prozatím takto a uvidíte, jak se bude situace vyvíjet. Nastudujte si také non toxic praní (pomůže web, nebo na fb skupině SNT), je velmi důležité dítě s ekzémem nevystavovat umělým chemickým látkám a iritantům, protože opět zhoršují stav kožního mikrobiomu.

Přeji Vám krásný den.
Pavla