Exekuce matka s dvěmi dětmi. Jak to probíhá?

Zodpovězené
25. led 2021

Dobrý den,

prosím o zodpovězení mé otázky..
Jsem matka dvou malých dětí (3 roky a 10 měsíců), pobírám rodičovský příspěvek (10 000 Kč), alimenty (3 000 Kč) a přídavek na děti (2x500 Kč).
Dohnala mě minulost, kterou jsem neřešila, jelikož jsem věřila dohodě, že ex bude splácet. Bohužel nezaplatil nic a mě došel dopis o oznámení, že už vše řeší exekutor, částka dělá přes 40 000 Kč.

Bydlím u člena rodiny v rodinném domě, ale mám zde trvalou adresu já i moje děti.
1. PROSÍM, JAK VŠE PROBÍHÁ?
2. MOHOU MI SÁHNOUT NA PENÍZE CO POBÍRÁM?
3. MUSÍ PROBĚHNOUT NAPŘED NĚJAKÝ SOUD NEBO MŮŽOU VŠE ŘEŠIT BEZE MĚ, A PAK MĚ POUZE OBEZNÁMIT DOPISEM?
4. MOHL BY EXEKUTOR ZABAVIT VYBAVENÍ V DOMĚ, KDE BYDLÍM I PŘESTO, ŽE NEJSEM VLASTNÍKEM NEMOVITOSTI ANI MAJETKU V DOMĚ, ALE MÁM ZDE TRV. POBYT?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s kterou jste nám napsala. Píšete, že Vás dohnal dluh, který teď řeší exekutor. Máte na nás konkrétní otázky, na které se Vám budeme snažit co nejlépe odpovědět.

1. Jak vše probíhá

Osoba nebo společnost, které jste dlužila, podala k soudu návrh na zahájení exekučního řízení. Soud tento návrh uznal a stanovil konkrétního exekutora, který je pověřený provedením exekuce. Exekutor Vám poslal dopis. Mělo by se jednat o „usnesení o nařízení exekuce“. V něm Vás exekutor informuje o dluhu (komu a za co dlužíte), výši exekuce (výši dluhu, výši odměny exekutora, náklady výdajů za exekuci) a uvádí zde kontakty na sebe. Od data převzetí dopisu Vám běží 15denní lhůta. Pokud si myslíte, že je exekuce neoprávněná, můžete po tuto dobu podat návrh na zastavení exekuce. Po dobu 15 dní od doručení dopisu máte možnost uhradit dluh za zvýhodněných podmínek - o 50 % se snižuje odměna soudního exekutora a náhrady jeho hotových výdajů.

Po uplynutí 15denní lhůty by Vám měl přijít další dopis „vydání exekučního příkazu“. Je v něm přesně popsáno, jak bude exekuce probíhat a který majetek bude postižen. Od data doručení exekučního příkazu máte zakázáno nakládat s majetkem, na který se vztahuje exekuce.

Vy, jako dlužník, máte několik možností, jak do celého procesu exekuce vstoupit. Svým aktivním přístupem můžete ovlivnit, jakou formou bude exekuce probíhat. Doporučujeme Vám, co nejdříve kontaktovat exekutora, mluvit s ním o Vašich možnostech a preferencích. Je možné se s exekutorem domluvit na splátkovém kalendáři podle Vašich možností. Exekutoři často oceňují snahu lidí svůj dluh řešit a co nejdříve začít splácet.

Pokud se chcete proti exekuci bránit, máte tyto možnosti:

a) odvolání (proti usnesení o nařízení exekuce)

b) návrh na zastavení exekuce (buď v částečném, či plném rozsahu)

c) návrh na odklad exekuce

d) uplatnění námitky podjatosti exekutora

2. Mohou mi sáhnout na peníze, co pobírám?

Ve vašem případě mohou být exekučně stanovené srážky na rodičovský příspěvek. Přídavek na dítě a výživné jsou příjmy dětí, a pokud nejsou dlužníci přímo děti, neměla by se na ně exekuce stahovat. I v případě exekuce na rodičovský příspěvek Vám musí zůstat nezabavitelné minimum. To je pro Vaši rodinu 13 121 Kč (pro Vás 7872,75 Kč a pro každé dítě 2624,25 Kč).

3. Musí proběhnout napřed nějaký soud nebo můžou vše řešit beze mě, a pak mě pouze obeznámit dopisem?

Jak už jsme napsali v odpovědi na první otázku, soud již proběhl a teď je na Vás řešit dluh s exekutorem. Soud se může věcí znovu zabývat pouze v případě, že podáte návrh na odvolání, návrh na zastavení nebo odklad exekuce.

4. Mohl by exekutor zabavit vybavení v domě, kde bydlím i přesto, že nejsem vlastníkem nemovitosti ani majetku v domě, ale mám zde trvalý pobyt?

Při exekuci na majetek může exekutor zabavit vše, co není vyjmenováno v zákoně, jako nezabavitelné. Exekutor nesmí zabavit majetek, který potřebujete k zajištění základních životních potřeb sebe a své rodiny. Dále majetek, který nezbytně potřebujete k výkonu svého zaměstnání nebo své obživy. Pokud by exekutor zabavil věci, které Vám nepatří, je na Vás, abyste dokázala, že vlastníkem věci je někdo jiný.

Napadá mě, že tomu lze předejít včasnou komunikací s exekutorem.

Co se týče peněz - exekutor Vám musí ponechat peníze v hotovosti, které u Vás případně zajistí, maximálně ale 1 000 Kč. Z bankovního účtu můžete vybrat pouze jednou po dobu exekuce. A to maximálně ve výši dvojnásobku životního minima jednotlivce, tedy maximálně částku 7 720 Kč. V souvislosti s epidemií koronaviru byla hranice nezabavitelného minima při exekuci na účet zvýšena na dvojnásobek. Do 28. 2. 2021 je možné jednorázově z účtu vybrat částku do 15 440 Kč.

Starostí kolem exekuce je spousta. Je možné, že máte plno dalších otázek nebo byste uvítala někoho, kdo by Vás tím vším provedl.

Pokud byste měla zájem, můžete se obrátit na naši Poradnu Na počátku. Můžete zavolat na tel.číslo 774 440 821 nebo napsat na e-mail: poradna@napocatku.cz nebo na nás chat https://napocatku.cz/poradna/.

Přejeme Vám, ať se Vám podaří vše dobře vyřešit.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz