Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Jsem ve 2. ročníku na VŠ a těhotná! Co mám dělat? Na co mám nárok?

Zodpovězené
18. lis 2020

Dobrý den,

potřebuji se s někým z Vás poradit a poprosit o rady, nasměrování.

Před 3 dny jsem zjistila, že jsem těhotná. Jsem studentkou VŠ, 2. ročník, denní studium. Nemám stálé zaměstnání, jen jsem sem tam měla nějaké brigády. S přítelem jsme spolu od začátku VŠ, ale co se vztahu týče, je dost nerozhodný - na kolejích spolu sice bydlíme, ale o společném bydlení anebo nějakém osamostatnění nechce moc slyšet. Chce si užívat svobody, dokončit školu, najít dobrou práci, atd. takže mě, dá se říct, postavil před hotovou věc: buď on, nebo dítě. A protože jsem já sama z rozvedené rodiny, opravdu ho nechci tlačit do něčeho, co sám nepovažuje za správné.

Absolutně nevím, co dělat. Chci si dítě 100% nechat, ale strašně se bojím, jestli a jak to zvládnu víceméně sama, se školou, s penězi, se zázemím. Oba mí rodiče pracují, sourozenci jsou ještě na středních školách a doma ve 3pokojovém bytě bychom tak byli 4 + já s dítětem. Strašně se bojím, jak to udělám, kde se "složíme", kde vezmu na všechnu výbavu, zařízení atd.

Doma to bude také zajímavé. Naši si na škole zakládají a bude to pro ně opravdu šok!

Vím, že nejsem jediná, které se to stalo, a tak budu moc ráda za rady, podporu, abych si všechno mohla lépe ujasnit a poskládat.

Děkuji Vám,
Dana

Dobrý den, Dano,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte. Věříme, že nečekaná situace, ve které jste se ocitla, je nyní pro Vás velmi náročná. Těhotenství, případně mateřství s sebou nese velké životní změny a je dobré a zodpovědné se tím vším zabývat už teď. Je přirozené a jistě i správné, že hledáte informace a podporu.

Píšete, že i přes všechno, co budete muset řešit, si chcete dítě nechat. Zároveň nechcete do ničeho tlačit otce dítěte a víte, že Vás v tomto rozhodnutí nepodpoří. Také se bojíte, jak to všechno zvládnete. Uvědomujete si, že toho bude třeba hodně vyřešit.

Stává se, že ženy otěhotní ještě při studiu. Pokud žena dítě chce, je možné získat pomoc státu i dalších organizací. I školy často vycházejí maminkám vstříc. Co se týká studia, je možné vyřídit si tzv. uznanou dobu rodičovství. Je to doba, která se stanoví ode dne narození dítěte (nebo až osm týdnů před narozením) a trvá do třetích narozenin dítěte. Tato doba, kdy byste pečovala o dítě, se potom nezapočítává do doby studia pro účely stanovení poplatku za prodloužení doby studia. Při studiu s dítětem je také často možné domluvit se s vyučujícími a stanovit individuální plán. Některé vysoké školy mají také k dispozici dětský koutek, kam je možné svěřit dítě po dobu, kdy budete ve škole a nebudete je moci mít u sebe. Informace o možnostech na vaší škole by Vám měli sdělit na studijním oddělení.

Co se týká finanční pomoci státu, je pravděpodobné, že byste měla nárok na porodné ve výši 13 000 Kč. Určitě Vám bude náležet rodičovský příspěvek a je možné, že i další dávky v závislosti na Vaší aktuální situaci (příspěvek na bydlení, přídavek na dítě…). Zmiňovala jste se taky o bydlení, které nemáte vyřešené. Pokud by Vám v tomto nemohla pomoci rodina, jsou další možnosti, jak si bydlení zajistit alespoň dočasně. Existují např. azylové domy nebo třeba organizace, které pomáhají rodičům bez prostředků s uhrazením kauce na nájem.
Jsou také organizace, které Vám mohou poskytnout další, třeba materiální pomoc – výbavička pro dítě, kočárek, postýlka, hygienické potřeby apod. Takovouto pomoc poskytuje i naše organizace.

Chtěli bychom Vás podpořit v tom, abyste o Vašem těhotenství a postoji k němu opakovaně komunikovala se svým partnerem. Často je první reakce odmítavá. Zpočátku může být těžké, představit si najednou život s dítětem a převzetí odpovědnosti za ně, vzdát se nezávislého života. Někdy se ale situace postupem času mění. I Váš partner může časem změnit názor. V každém případě by bylo dobré si promyslet, zda chcete, aby byl partner zapsán v rodném listu dítěte. V takovém případě by měl všechna práva a povinnosti vůči dítěti tak, jak je stanoví zákon. Mezi tyto povinnosti patří i vyživovací povinnost, tedy platit výživné. To by Vám mohlo v budoucnu pomoci po finanční stránce.

Psala jste, že také pro Vaše rodiče bude toto těhotenství šok. I pro ně zřejmě nastanou velké změny (ne jen v uspořádání rodiny, případně bydlení, ale i v uspořádání hodnot) a budou nejspíš potřebovat čas, aby si na novou situaci zvykli.
Zvládnout život s dítětem při studiu a bez opory partnera může být náročné, ale my věříme, že cesty jsou a chtěli bychom Vás podpořit v jejich hledání, a v tom, abyste si říkala o pomoc, podporu a informace. Můžete se na nás s čímkoli opět obrátit.

Přejeme Vám hodně sil a odvahy na vše.


Mgr. Jitka Došlová a Mgr. Hana Zinková
Poradna Na počátku
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz