Mateřská při DPČ. Jak to, prosím, je?

Zodpovězené
8. zář 2023

Zdravím Vás,

nevím si rady ohledně nástupu na mateřskou. Pracuji od 8/2022 na DPČ a 6/2023 jsem úspěšně dokončila školu. Na ČSSZ mi bylo řečeno, že nárok na mateřskou mít budu, že můžu nastoupit v rozmezí 30.9. - 14.10. Když bych prý nastoupila 14.10., tak musím ještě během těch 2 týdnů v říjnu odpracovat tak, abych měla min. 4000,- kvůli pojištění a když to nestihnu, tak se bude počítat zpětně poslední čtvrtletí (červenec, srpen, září).

Takže, když bych nastoupila hned toho 30.9., tak se bude také přihlížet jen na 7., 8. a 9. měsíc?

A při nástupu od 1.10. už by se počítalo i říjnové pojištění?

A taky se bojím, že když zaměstnavateli řeknu před tím nástupem na mateřskou, že na ni nárok mám, tak mě vyhodí bez té ochranné lhůty na nárok na mateřskou, která u DPČ neplatí.

Předem Vám moc děkuji za rady a pomoc.

Dobrý den,

ptáte se nás na podmínky nároku na PPM ve Vašem případě. Již jste se obrátila na ČSSZ a některé informace jste zjistila.

Nemáme dost informací k tomu, abychom Vám dali jasnou odpověď - chybí nám informace např. o Vaší smlouvě (např. zda se jedná o zaměstnání malého rozsahu, zda máte konkrétně sjednaný příjem nebo odměnu za odpracované hodiny). Proto Vám doporučíme znovu se obrátit na ČSSZ, kde Vám podají konkrétní odpovědi.

Píšete, že máte obavy z toho, že Vás zaměstnavatel propustí. Nevíme, zda o Vašem těhotenství ví, zda jste spolu mluvili o tom, jak to bude se zaměstnáním dál. O Vašem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, mateřskou) se dozví z žádosti o PPM, kterou vyplní a předá OSSZ. Jak píšete, po skončení DPČ není ochranná lhůta. Ale v případě výpovědi může 15 denní výpovědní lhůtu. Pro nárok na PPM tedy záleží, kdy by k případné výpovědi došlo - zda byste byla v den nástupu ve výpovědní době.

Přejeme Vám klidný závěr těhotenství, zejména zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz