Mateřská - rodičák. Nastupuji na mateřskou před porodem či rovnou na rodičovskou?

Zodpovězené
3. lis 2021

Dobrý den,

je mi 35 let, celý život pracuji jako zaměstnanec. V tuto chvíli jsem necelé dva roky na rodičovské dovolené, pracovní smlouva mi končila k 1.11. 2019 a rodila jsem 14.11. 2019. - první 6m. mateřská, a pak navazujici rodičák od 7.4. 2020. Teď čekám dvojčata a termín porodu po novém roce + - .
Jelikož jsem měla jen minimální mzdu - čerpám rodičák 10 000 Kč a tím ho nestihnu vybrat (navýšení prý víc nejde). Muž je živnostník.

Můj dotaz: Nastupuji na mateřskou před porodem či rovnou na rodičovskou?

Popř. nevybraná částka rodičovského propadne?

Ptala jsem se úřednic na sociálce a ty prý nic nevědí či nechtějí říct, dělají mrtvé brouky ...

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Vaše otázky. Rády na ně odpovíme.

Podle toho, co jste nám napsala, nebudete mít na mateřskou nárok, protože v době nástupu na mateřskou nebudete zaměstnaná ani v ochranné lhůtě. Ode dne narození Vašich dětí budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Protože čekáte dvojčata, budete mít nárok až na vyčerpání celkové částky 450.000 Kč. Na úřadu práce musíte nahlásit narození dětí a tak dojde ke změně vyplácení rodičovského příspěvku.

I když nestihnete vyčerpat celkovou částku rodičovského příspěvku na Vaše prvorozené dítě, může Vám být jednorázově doplacen po narození dvojčat. K datu narození dvojčat musíte splnit následující podmínku: alespoň jednomu z vás rodičů lze stanovit denní vyměřovací základ (to znamená, že je zaměstnaný) nebo že je některý z rodičů osobou, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu samostatně výdělečně činnou. Je tedy možné, že Váš manžel tuto podmínku jako živnostník bude splňovat.
O doplacení nevyčerpaného rodičovského příspěvku si musíte zažádat na Úřadu práce. Ten Vám zbývající částku doplatí v následujícím měsíci poté, co jste nahlásila narození dvojčat.

Podrobné informace a jak postupovat, by Vám měli poskytnout na Úřadu práce. Pokud to tak není, máte právo vyžádat si o jednání s úředníkem písemný záznam a obrátit se na vedoucí oddělení.

Přejeme Vám, dětem i manželovi zdraví, radost a sílu na vše, co rodinný život přináší.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz