Nemocenská a mateřská po neplaceném volnu-výpovědi dohodou. Budu mít na ně nárok?

Zodpovězené
31. říj 2022

Dobrý den,

synovi budou 4 roky 6.11., od 3 let do 4 let mám v zaměstnání neplacené volno a RP protažený do 4 let věku. Neplacené volno bude do 31.10. 2022 a nejspíš k 31.10. nebo 1.11. 2022 budu mít i výpověď ukončenou dohodou - nevím, přesné datum, výpověď mi jde od zaměstnavatele poštou.

Jsem nyní znovu těhotná a jelikož je mé těhotenství rizikové, od 1.11. bych měla nastoupit na neschopenku.

Budu mít nárok na nemocenskou?

Našla jsem, že v době neplaceného volna nemohu jít na neschopenku, až následující den...Jenže, když mi končí s nepl.volnem i prac.poměr?

Vím, že je po ukončení neplaceného volna ještě i ochranná lhůta 7 kalendářních dnů, ale netuším, zda ji mohu využít v tomto případě.
Dále vím, že pokud by to šlo, prvních 14 dnů nebudu mít nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, což nevadí.

A ještě se zeptám...Budu mít nárok na mateřskou?

Termín porodu mám 18.3., tak bych se tam měla vejít s ochrannou lhůtou 180 dnů, ale jistá si v tomto případě nejsem.

Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Píšete nám o svojí situaci, kdy jste po vyčerpání rodičovské dovolené po domluvě se zaměstnavatelem na neplaceném volnu.
Jste nyní znovu těhotná a plánujete nastoupit na pracovní neschopnost.

Ptáte se nás, zda budete mít nárok na nemocenskou a později na peněžitou pomoc v mateřství.
Na pracovní neschopnost můžete nastoupit do 7 dnů po ukončení pracovního poměru. To je ona ochranná lhůta 7 dnů. S nemocenským to bude přesně tak, jak píšete. Prvních 14 dní nebudete brát nic, protože už budete mimo pracovní poměr. Po 14 dnech byste měla pobírat nemocenskou od ČSSZ.

Protože ukončujete pracovní poměr již jako těhotná, vztahuje se na Vás navíc ochranná lhůta 180 dní.
Na peněžitou pomoc v mateřství se nastupuje 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu (záleží na Vás, který termín v tomto rozmezí si určíte). Pokud máte termín porodu stanoven na 18. 3., měla byste na peněžitou pomoc v mateřství nastoupit cca začátkem února. V té době ještě stále budete v ochranné lhůtě - to je jedna podmínka pro splnění nároku na PPM.

Druhou podmínkou je být v posledních 2 letech před nástupem na PPM nemocensky pojištěna, což také splňujete (byla jste na rodičovské dovolené a poté na neplaceném volnu, tzn. stále v pracovním poměru).

Myslíme si tedy, že nárok na PPM mít budete. Jen bude její výše negativně ovlivněna tím, že jste v posledním roce neměla mzdu.

Žádost o PPM Vám potvrdí ošetřující gynekolog a Vy ji pak odevzdáte svému bývalému zaměstnavateli, který ji předá příslušné ČSSZ.

Přejeme Vám vše dobré, zejména hodně zdraví.

Poradna Na počátku

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz