Práce vs. rodičovská dovolená. Jak si to vyřešit v práci, abych mohla být doma než porodím?

Zodpovězené
12. dub 2021

Dobrý den,

potřebovala bych poradit jak postupovat.
Jsem na rodičovské dovolené, dceři budou v červnu 3 roky. V červenci bych se měla správně vrátit do práce. Před měsícem jsem se dozvěděla, že jsem znovu těhotná. V práci mám smlouvu na dobu neurčitou. Dceru letos do školky z důvodu druhého těhotenství dát nechci.

Jak si to vyřešit v práci, abych mohla být od července do prosince doma než porodím?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za Váš dotaz. Píšete, že byste se měla v červenci vrátit do práce po rodičovské dovolené. Jste ale opět těhotná s termínem porodu v prosinci. Nepřejete si, aby starší dcera nastoupila do školky, ráda byste s ní zůstala nadále doma. Potřebujete situaci řešit v práci.

Máte dvě reálné možnosti, jak ve Vaší situaci postupovat.

1) Pokud Váš ošetřující lékař uzná, že není vhodné, abyste v době těhotenství pracovala, může Vám vystavit neschopenku. Neschopenku odevzdáte svému zaměstnavateli. Budete pak pobírat dávky z nemocenského pojištění až do doby, než nastoupíte na druhou mateřskou nebo do doby než Vám bude lékařem neschopenka ukončena.

2) Druhou možností je, požádat zaměstnavatele o neplacenou dovolenou až do doby nástupu na mateřskou dovolenou. První možnost je pro vás finančně výhodnější, ale pokud Váš lékař nebude mít důvod neschopenku vystavit (Váš zdravotní stav to nebude vyžadovat), nemusí to udělat. Při čerpání nemocenské je potřeba počítat také s dalšími okolnostmi jako např. omezené vycházky apod.

Přejeme Vám radostnou dobu těhotenství a hodně zdraví Vám i Vašim blízkým.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz