Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Přišla jsem kvůli covidu o nárok na rodičovský příspěvek?

Zodpovězené
5. únor 2021

Dobrý den,

mateřská mi skončila v březnu, kdy byla panika z covidu už v plném rozpuku, úřady v nouzovém režimu, všude se hlásalo, že pokud to není nutné, nikam nechoďte, atd. V rodině máme člena s poškozením imunity a babičku 99 let, takže se nenutným setkáním vyhýbáme dodnes.

Snažila jsem se najít nějaké informace ohledně přihlášení na rodičovskou dovolenou a žádosti o rodičovský příspěvek v době karantény (dnes tomu říkají lockdown) na stránkách pracovního úřadu, marně, dovolat se tam nedalo, linky byly přetížené. Obrátila jsem se na personálního ve firmě a ten mi vysvětlil, že rodičovská dovolená a příspěvek spolu nesouvisí, že hlásit se na rodičovskou dovolenou nikam nemusím a o příspěvek můžu zažádat kdykoliv. Nepřišlo mi na tom nic divného a dál jsem nepátrala.

Při zmírnění opatření před Vánoci mne finanční situace vyhnala na úřad (domácnost jsme dofinancovali z úspor), kde se mnou paní zkontrolovala a doplnila formulář a řekla mi, že musím na úřad dle trvalého bydliště, ale že když mám datovou schránku, stačí formulář a doklady ofotit a zaslat datovkou. Sice se divila, že žádám až teď, ale o tom, že by to mohl být problém, se nezmínila.
K odeslání jsem se konečně dostala dnes a - ani nevím proč - jsem si otevřela nějaký článek ohledně rodičovské a dočetla se, že o rodičovský příspěvek je možné žádat pouze 3 měsíce po skončení mateřské!

Je to pravda? Pokud mi opravdu žádost zamítnou, lze se odvolat? Má být odvolání lidské (popsat situaci jako výše), nebo formální plné paragrafů?

Děkuji za brzkou odpověď,

Jana

Dobrý den, Jano,

děkujeme vám za důvěru, s kterou jste nám napsala. Píšete, že jste na rodičovské dovolené. Peněžitá pomoc v mateřství vám skončila v březnu. O rodičovský příspěvek jste požádala až teď na začátku února. Důvodem tak velké prodlevy byla vaše snaha ochránit své blízké před nákazou covidem a také vaše přesvědčení o tom, že o rodičovský příspěvek můžete požádat kdykoliv.

Vy jste podala žádost o rodičovský příspěvek 11 měsíců poté, co vám na něj vznikl nárok. Nedokážeme vám přesně odpovědět, jestli na rodičovský příspěvek máte nárok nebo ne. Záleží to mimo jiné na tom, od jakého data o dávku žádáte. Úřad práce má 30 dní na to, aby vaši žádost posoudil a zaslal vám vyjádření. Praxe je taková, že pokud pracovník ÚP potřebuje od vás nějaké doplňující informace nebo doložit nějaké skutečnosti, kontaktuje vás co nejdříve. Tím se také může proces rozhodování o dávce prodloužit až na 60 dní. Pokud Úřad práce v rozhodnutí o dávku zamítne váš nárok na rodičovský příspěvek, můžete se do 15 dnů od doručení podat odvolání. Podává se u úřadu práce. Rozhodne o něm Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Jak odvolání napsat, je na vás. Důležité je uvést pravdivé informace, situaci dobře popsat a reagovat na důvody zamítnutí žádosti. Napadá mě, že byste mohla například uvést důvody, proč jste o rodičovský příspěvek nežádala dříve - například, že jste jednala v dobré víře a ve snaze chránit své blízké.

V případě, že byste nesouhlasila s rozhodnutím o odvolání, máte tři možnosti, jak postupovat.

  • podat správní žalobu ke krajskému soudu, a to do dvou měsíců od obdržení rozhodnutí o odvolání
  • podat podnět k zahájení přezkumného řízení ministrovi/ministryni práce a sociálních věcí. O zahájení přezkumného řízení lze rozhodnout nejpozději do jednoho roku od právní moci rozhodnutí (rozhodnutí je v právní moci, pokud se proti němu nedá odvolat).
  • obrátit se na veřejného ochránce práv (ombudsmana)


O vašem nároku na rodičovský příspěvek tedy rozhodne Úřad práce. Pokud vám rodičovský příspěvek přizná, měla byste mít nárok na jeho výplatu zpětně maximálně za poslední 3 měsíce (tedy za leden 2021, prosinec 2020 a listopad 2020).

Pokud byste k tomu potřebovala další informace nebo potřebovala pomoc v komunikaci s Úřadem práce, můžete se obrátit na naši Poradnu Na počátku. Jsme tu pro vás na telefonu, mailu nebo chatu. Kontakt na nás naleznete zde https://napocatku.cz/poradna/.

Přejeme vám, ať vše dobře dopadne a vám i vaší rodině hodně zdraví.


Mgr. Jitka Došlová a Mgr. Hana Zinková
Poradna Na počátku
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz