Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Prohlášení o příjmení dítěte v nezletilosti. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
7. dub 2021

Zdravím,

chtěla bych se zeptat, jsem nezletilá (17). V květnu se mi má narodit dítě a chtěla bych, aby mělo příjmení po otci (24). Na internetu jsem všude četla, že se to musí řešit přes soud.

Nešlo by to nějak obejít?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, s kterou jste nám napsala. Přeje si, aby Vaše dítě mělo příjmení po svém otci. Ptáte se, jak to udělat.

Protože ještě nejste plnoletá, není opravdu jiná možnost než se obrátit na soud. S otcem dítěte můžete jít k soudu ještě před narozením dítěte a učinit společné prohlášení o otcovství k dítěti. Součástí tohoto prohlášení je také Vaše dohoda s otcem dítěte na tom, jaké příjmení bude dítě mít. Můžete to udělat i po narození dítěte. Otec dítěte by pak byl zapsaný v rodném listu dítěte a měl k němu rodičovská práva a rodičovskou zodpovědnost. Do doby, než Vám bude 18 let, by to byl on, kdo by rozhodoval o podstatných věcech týkající se dítěte. 

Vnímáme, že z nějakého důvodu se nechcete na soud obracet a hledáte jiné možnosti. Situace, kdy jeden z rodičů ještě není plnoletý se v mnohém liší od toho, kdy jsou oba rodiče již dospělí.

Pokud máte další otázky nebo byste potřebovala praktickou pomoc, můžete se obrátit přímo na naši Poradnu Na počátku. Nabízíme vám pomoc. Můžete zavolat, napsat e-mail nebo zprávu na náš chat nebo facebook. 

Přejeme Vám, dítěti i lidem kolem Vás zdraví a vše dobré.


Mgr. Jitka Došlová a Mgr. Hana Zinková
Poradna Na počátku
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz