Rodičák. Co vše budu potřebovat k navýšení?

Zodpovězené
13. bře 2024

Dobrý den,

mám otázku. Jsem na rodičáku s mladším synem, ale jsem těhotná a termín mám v srpnu. Chtěla jsem si zažádat o navýšení rodičáku, aby mi to vyšlo do srpna. Syn má 16 měsíců. Na mateřskou nárok nemám, ten nebyl ani u mladšího.

Co vše budu k tomu potřebovat?

Další rodičák bych vyřizovala až po narození prcka.

Děkuji mockrát za odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás, co všechno budete potřebovat k žádosti o navýšení rodičovského příspěvku.

**Měnit výši rodičovského příspěvku lze jedenkrát za tři měsíce. Volbu výše rodičovského příspěvku nelze provést zpětn Volba výše rodičovského příspěvku se provádí na základě písemné žádosti na příslušném formuláři (ke stažení zde https://www.mpsv.cz/-/volba-vyse-rodicovskeho-p... ) a musí být podána nejpozději v měsíci, od kterého rodič změnu výše rodičovského příspěvku požaduje.

Pro stanovení maximální výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu:

  • Pokud ani jednomu z rodičů denní vyměřovací základ určit nelze, můžete si zvolit výši rodičovského příspěvku maximálně do 13 000Kč.
  • V případě, že denní vyměřovací základ lze stanovit aspoň u jednoho rodiče, můžete volit měsíční výši čerpání rodičovského příspěvku maximálně až do výše 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. Pro orientační výpočet můžete využít některou z online kalkulaček. (Např. zde: https://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-pri... )

Pokud by nastala situace, že nestihnete vyčerpat celou částku rodičovského příspěvku, můžete si zažádat o jednorázovou výplatu nevyčerpané části tohoto příspěvku.
První podmínkou jednorázové výplaty částky je, že rodič musí narození nejmladšího dítěte v rodině nahlásit Úřadu práce ČR.
Druhou podmínkou pak je, že alespoň jednomu z rodičů lze k datu narození nejmladšího dítěte v rodině stanovit denní vyměřovací základ, nebo že je alespoň jeden z rodičů k tomuto datu považován pro účely důchodového pojištění za osobu samostatně výdělečně činnou.

Doufáme, že jsme Vám tímto odpověděli na Vaše dotazy. V případě potřeby nás neváhejte opět kontaktovat.

Přejeme klidné jarní dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz