Těhotná a za 2 měsíce mi končí smlouva v práci. Hledat novou nebo budu mít nárok na nějaké příspěvky?

Zodpovězené
5. únor 2021

Dobrý dne,

nevím, zda se ptám na správném místě, ale chci se zeptat, jak je to s financemai, když jsem těhotná a za 2 měsíce mi končí smlouva v práci.

Mám si najít jinou, nebo mně přísluší nějaké příspěvky, když práci nenajdu?

Děkuji za odpověď.

Hezký den.

Dobrý den,

děkujeme Vám za Váš dotaz. Ano, ptáte se na správném místě. Naše poradna poskytuje mimo jiné sociálně právní poradenství těhotným ženám a matkám s malými dětmi. Váš dotaz sem patří.
Je možné, že na peněžitou pomoc v mateřství budete mít po ukončení stávajícího pracovního poměru nárok, aniž byste musela hledat další zaměstnání. Záleží to na dalších okolnostech, které neznáme. Pro přiznání těchto finančních prostředků je nutné splnit dvě podmínky. První podmínkou je, že musíte být v den nástupu nemocensky pojištěná (z Vašeho příjmu je odváděno pojištění) nebo jste v ochranné lhůtě ze skončeného nemocenského pojištění. To je zřejmě Váš případ. Ochranná lhůta je 180 dnů od ukončení posledního pracovního poměru do začátku vyplácení dávky.
Druhou podmínkou je být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů (asi 9 měsíců) v posledních dvou letech před začátkem vyplácení této dávky.
Peněžitou pomoc v mateřství byste pobírala 28 týdnů (pokud by se vám narodilo jedno dítě). Poté je třeba zažádat na úřadu práce o rodičovský příspěvek.

Formulář žádosti o peněžitou pomoc v mateřství vydává ošetřující gynekolog a Vy jej poté odevzdáte svému zaměstnavateli.

Peněžitá pomoc v mateřství je vyplácena nejdříve 8 týdnů pře termínem porodu. Pokud byste si potřebovala zajistit příjem v době od ukončení stávajícího pracovního poměru do začátku vyplácení této dávky, je třeba se co nejdříve (nejlépe do tří pracovních dnů) po ukončení pracovního poměru jít zaregistrovat na úřad práce. Můžete zde požádat o podporu v nezaměstnanosti. Její výše Vám bude vypočítaná na základě příjmů z posledního zaměstnání.

Pokud byste se potřebovala na cokoli dalšího doptat, můžete nás kontaktovat na našem e-mailu poradna@napocatku.cz, na chatu nebo na telefonní lince 774 440 821.

Přejeme Vám pěkné dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz